Dziś przypada 18-ta rocznica śmierci Jana Pawła II. W całej Polsce sprawowane są liturgie i czuwania modlitewne z tej okazji oraz zorganizowane są papieskie marsze. Tegoroczne obchody odbywają się jednak w cieniu oskarżeń, jakie w początkach marca zostały wysunięte wobec Jana Pawła II.
W Eswatini na południu Afryki trwa napięta sytuacja. Ludzie domagają się prawdy na temat śmierci Thulaniego Maseko.
W Jerozolimie Niedziela Palmowa była wielkim świętem „ludów i narodów”. W procesji prowadzącej z Góry Oliwnej w mury Starego Miasta wzięły udział tłumy lokalnych chrześcijan oraz pielgrzymów z całego świata, w tym także Polacy. Uroczystej Mszy przy Grobie Pańskim oraz tradycyjnemu przejściu ludu z palmami w dłoniach przewodniczył abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy.
18 lat temu cały świat śledził ostatnie godziny życia św. Jana Pawła II i żegnał się z tym wielkim człowiekiem. Dziś tysiące ludzi w Polsce postanowiło wyjść na ulice, aby uczcić pamięć o naszym papieżu. Marsze odbywają się m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.
Zapraszam do modlitwy za naszych braci, którzy ten pomnik zniszczyli; nie o ich opamiętanie czy nawrócenie, a po prostu za nich - powiedział abp Grzegorz Ryś podczas mszy św. odprawionej w niedzielę. Wcześniej metropolita modlił się przy zdewastowanym pomniku Jana Pawła II przed katedrą w Łodzi.
Przed zakończeniem Mszy św. Papież odmówił z wiernymi Anioł Pański. Modlitwę poprzedził słowem podziękowania za duchową bliskość wiernych z nim w ostatnich dniach.
W rocznicę śmierci Ojca Świętego ulicami stolicy przeszło kilkadziesiąt tysięcy osób z relikwiami świętego papieża.
Odrzuceni i wykluczeni są żywymi ikonami Chrystusa, przypominają nam o Jego szalonej miłości – powiedział papież Franciszek podczas Mszy św., jakiej przewodniczył w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej na placu św. Piotra w Watykanie.
Stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi pomnik Jana Pawła II został w nocy oblany farbą. Na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa". Pomnik ma być oczyszczony przed marszem papieskim zapowiadanym na niedzielne popołudnie.
Dziś, w Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.