29 czerwca
Jerozolima i Rzym, dwa bieguny życia Piotra i Pawła. Dwa bieguny Kościoła, na które wskazuje dzisiejsza liturgia: od wieczernika jerozolimskiego do „wieczernika” w Bazylice Watykańskiej. Świadectwo Piotra i Pawła rozpoczęło się w Jerozolimie i dopełniło w Rzymie. Tak zrządziła Opatrzność Boża, która uchroniła ich od wcześniejszych śmiertelnych niebezpieczeństw, ale dopuściła, aby zakończyli swój bieg w Rzymie (por. 2 Tm 4,7) i tutaj otrzymali koronę męczeństwa. („Przelali krew za Kościół” - homilia, 29 VI 1998).
***
Powyższe rozważanie pochodzi z książki „Myśli na każdy dzień” Jana Pawła II, która ukazała się nakładem wydawnictwa Świętego Wojciecha. Poniżej papieskie refleksje na cały nadchodzący tydzień:
30 czerwca
Człowiek pracując powinien naśladować Boga, swojego Stwórcę, nosi bowiem w sobie – on jeden – ów szczególny pierwiastek podobieństwa do Niego. Powinien naśladować Boga zarówno pracując, jak i odpoczywając. („Laborem exercens”, 25).
1 lipca
Praca jest środkiem, a nie celem życia. („Duchowy sens odpoczynku” - rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, Pieve di Cadore, 21 VII 1996).
2 lipca
Chociaż praca zajmuje ważne miejsce w życiu człowieka, nie jest dla niego wszystkim. W trosce o zachowanie równowagi w ludzkim życiu należy przywiązywać odpowiednie znaczenie do czasu wolnego, do życia osobistego i rodzinnego, do odpoczynku niedzielnego, który pozwala człowiekowi zwrócić się ku Bogu, aby mógł intensywniej przeżywać każdą chwilę swego życia. („Kultura ludzi pracy musi pozostać kulturą solidarną” - list do uczestników zgromadzenia generalnego Światowego Ruchu Chrześcijańskich Ludzi Pracy, 7 V 2000).
3 lipca
Człowiek wierzący ma odpoczywać nie tylko jak Bóg, ale także odpoczywać w Bogu, oddając Jemu całe stworzenie w postawie uwielbienia, dziękczynienia, synowskiego przywiązania i oblubieńczej przyjaźni. („Dies Domini”, 16).
4 lipca
Biblijny „szabat” jest związany z tą tajemnicą odpoczynku Boga. Jeśli my chrześcijanie obchodzimy dzień Pański w niedzielę, to dlatego, że w tym dniu nastąpiło zmartwychwstanie Chrystusa, które jest wypełnieniem pierwszego stworzenia i początkiem „nowego stworzenia”. W Chrystusie zmartwychwstałym w pełni urzeczywistnia się „odpoczynek” Boga. („Dzień święty” - rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, Lorenzago di Cadore, 12 VII 1998).
5 lipca
Pochłonięci przez coraz szybszy rytm codziennego życia, wszyscy potrzebujemy co jakiś czas zatrzymać się i odpocząć, aby poświęcić trochę więcej czasu na refleksję i modlitwę. („Duchowy sens odpoczynku” - rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, Pieve di Cadore, 21 VII 1996).
6 lipca
Trzeba mądrze korzystać z wakacji i ferii, aby służyły dobru jednostki i rodziny przez to, że umożliwiają kontakt z przyrodą, zapewniają spokój, dają czas na kultywowanie zgodnego życia rodzinnego, na wartościową lekturę i na zdrowe rozrywki, nade wszystko zaś pozwalają poświęcić się w większej mierze modlitwie, kontemplacji i słuchaniu głosu Bożego. („Odnaleźć równowagę duchową” - rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, 23 VII 2000).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.