W 25. rocznicę ustanowienia diecezji bp Jan Kopiec otworzył I Synod Diecezji Gliwickiej.
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup opolski Andrzej Czaja i biskup gliwicki Jan Kopiec napisali list pasterski do wiernych.
„Jedno z najcenniejszych dziedzictw ostatniego zgromadzenia soborowego” – tak Papież Franciszek nazwał ustanowienie przez Pawła VI instytucji doradczej w postaci Synodu Biskupów. Praktyka synodalna nie kończy się jednak na biskupach i Papieżu, ale znajduje swoje odzwierciedlenie w poszczególnych diecezjach. W tym roku po raz pierwszy postanowienia synodu wewnętrznego wprowadza w życie diecezja gliwicka.
Uroczystą Eucharystię z okazji 25-lecia diecezji gliwickiej w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach 25 marca 2017 roku sprawowali m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup gliwicki Jan Kopiec, biskup opolski Andrzej Czaja.
Rozmowa z Markiem Czogalikiem, pierwszym diakonem stałym w diecezji gliwickiej, o przygotowaniach do tej posługi i o tym, jak będzie wyglądała w praktyce.
- Chcielibyśmy bardzo, żeby jakość życia tu, w tej naszej małej ojczyźnie, na tej naszej ojcowiźnie się polepszała - mówił w katedrze gliwickiej abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Jego pasją jest duszpasterstwo – rozumiane jako bycie blisko ludzi i rozmowa z nimi. Jako biskup pozostał śląskim farorzem, którego parafią jest diecezja. Abp Damian Zimoń świętuje 25-lecie biskupiej posługi.
Biskup nominat Andrzej Iwanecki o posłuszeństwie, wspieraniu ruchów odnowy Kościoła, śląskim dziedzictwie i dotknięciach Boga przez ludzi, których nam posyła.
O dobrych i złych łotrach, możliwości przemiany i odwiedzaniu uwięzionych mówi ks. Tomasz Sękowski.
Nieco prowokacyjnie stwierdzamy, że nie przygotowujemy do bierzmowania, lecz pracujemy z młodzieżą. Bierzmowanie jest oczywiście ważnym elementem tego procesu, ale nie jego zakończeniem – mówi ks. Artur Sepioło.
Nie wiemy ilu ich jest. Zapewne każdego dnia więcej. Z sytej Europy, męczeńskiej Azji, żyjącej w biedzie Afryki czy pełnych kontrastu Ameryk.