Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
47. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé odbędzie się w Tallinie – stolicy Estonii – w dniach 28 grudnia – 1 stycznia. Około trzy tysiące młodych ludzi z ponad 40 krajów zgromadzi się na wspólnej modlitwie, dyskusjach i spotkaniach z miejscowymi chrześcijanami.
28 grudnia Kościół obchodzi Święto Młodzianków Męczenników, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. Tradycja podkreśla, że otrzymały one chrzest krwi i nazywa je "pierwocinami Kościoła". Kult Młodzianków rozpoczął się już w II wieku. W wielu polskich parafiach jest to okazja do złożenia przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
„Rodzina miejscem uczenia się nadziei” - to tytuł listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji święta Świętej Rodziny, które przypada w tym roku 29 grudnia. Biskupi życzą w nim, aby Rok Jubileuszowy 2025 był dla wszystkich czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
„Jako Polska Prowincja Dominikanów dołożymy wszelkich starań, aby na drodze sprawiedliwości wyjaśnić to bolesne i niezrozumiałe dla nas zdarzenie. Zależy nam na poznaniu racji, które skłoniły prokuraturę i policję do przeszukania klasztoru” - czytamy w komunikacie Polskiej Prowincji Dominikanów. Zakonnicy apelują o niewykorzystywanie wydarzenia do podsycania napięć politycznych.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę. Niektórzy księża decydują się na całkowitą rezygnację z tradycyjnej tacy. To wygodne i służy transparentności finansów Kościoła - powiedział PAP pomysłodawca pierwszego w Polsce ofiaromatu Karol Sobczyk.
Trwa ostatni etap wizyty kard. Konrada Krajewskiego na Ukrainie, gdzie wojna trwa już niemal trzy lata. Odwiedził Charków kilkanaście godzin przed bombardowaniem. Na miejsce przywiózł generatory prądu, które są niezbędne w zimowych miesiącach. Na Eucharystii w Charkowie modlił się razem z przedstawicielami innych wyznań. Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej.
W liturgii obchody Bożego Narodzenia trwają osiem dni. Oktawa (łac. octavus – ósmy) jest to czas w liturgii obejmujący ważną uroczystość i siedem dni po niej następujących. Ma ona swoją wielowiekową tradycję.
Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie nawiązując do przypadającego dziś święta św. Szczepana Pierwszego Męczennika wezwał także do modlitwy za chrześcijan prześladowanych z powodu swej wiary.
Dość kolonizowania narodów za pomocą broni! – zaapelował Papież podczas pozdrowień na zakończenie modlitwy Anioł Pański. Ojciec Święty ponowił wezwanie do zakończenia zbrojeń i trwających wojen, przeciwdziałania głodowi i darowania długów najuboższym krajom, przekształcając je w nadzieję.
„Pomóż nam być odważnymi świadkami Ewangelii, dla zbawienia świata” – wołał Ojciec Święty zwracając się do Matki Bożej w swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
„Nadzieja zawieść nie może” – to tytuł i zarazem pierwsze słowa z bulli Papieża Franciszka, ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Na to wydarzenie, które rozpoczęło się w Wigilię 2024 roku, Watykan i Rzym przygotowywały się od miesięcy. Miliardy euro przeznaczono na remonty miejsc ważnych dla turystów i pielgrzymów. Tych ma przybyć co najmniej 32 miliony, a wśród nich wielu Polaków.
W homilii podczas Mszy św. we włoskim więzieniu Rebibbia, Ojciec Święty przekazał osadzonym dwie rady: widzieć w nadziei kotwicę i trzymać mocno w dłoniach jej sznur oraz otworzyć na oścież drzwi własnego serca. Specjalnie dla nich otworzył w tym zakładzie Drzwi Święte - jako drugie po tych, znajdujących się w Bazylice Watykańskiej.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie, aby wszyscy ludzie mogli zostać zbawieni. Przypomniał, że to zabójcy „bardziej od innych potrzebują przebaczenia i odkupienia” i zachęcił do modlitwy za prześladowanych i do wzbudzania w sobie pragnienia dobra także dla prześladowców
Papież Franciszek w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia otworzył w symbolicznym geście Drzwi Święte w rzymskim więzieniu Rebibbia, aby okazać bliskość z więźniami w zainaugurowanym w Wigilię Roku Świętym, poświęconym nadziei. To pierwsze takie wydarzenie w historii.
W Betlejem, obchody pamiątki narodzenia Pana Jezusa, również w tym roku nosiły piętno trwającej wojny. Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji. Wspólnota katolicka mimo wszystko bardzo uroczyście celebrowała bożonarodzeniowe liturgie pod przewodnictwem łacińskiego patriarchy Jerozolimy.
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rusza akcja kolędników misyjnych. Dzieci będą zbierać fundusze na pomoc rówieśnikom w Demokratycznej Republice Konga, gdzie trzy czwarte społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie - powiedziała PAP misjonarka, siostra Maria Alicja Kubas.
Spalenie choinki w Wigilię Bożego Narodzenia w pobliżu syryjskiego miasta Hama, wywołało protesty w stolicy kraju, Damaszku. Poinformował o tym watykański portal informacyjny Vatican News 25 grudnia powołując się na raport agencji prasowej AFP.
Na początku Roku Jubileuszowego, zachęcam każdą osobę, każdy naród i kraj, aby mieli odwagę stać się pielgrzymami nadziei, uciszyli broń i przezwyciężyli podziały – przypomniał Papież Franciszek w bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi”.
Noc Bożego Narodzenia jest pro life - jednoznacznie za życiem. Ona nam wciąż przypomina, że na tym świecie nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie - powiedział w czasie Mszy św. pasterskiej w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Jubileusz, to jest czas nadziei! Zaprasza nas on do ponownego odkrycia radości spotkania z Panem, wzywa nas do duchowej odnowy i zobowiązuje nas do przemiany świata, aby ten czas naprawdę stał się czasem jubileuszu: niech stanie się taki dla naszej matki Ziemi, oszpeconej logiką zysku; niech stanie się taki dla krajów najuboższych, obciążonych niesprawiedliwymi długami; niech stanie się taki dla wszystkich, którzy są więźniami starych i nowych niewoli” – zaapelował Franciszek podczas tradycyjnej Pasterki” w Wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.