Jasna Góra: Krypty otwarte dla pielgrzymów

Zgodnie z tradycją na Jasnej Górze otwarte zostały dla pielgrzymów zabytkowe krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. To jedyna okazja w roku, by nawiedzić to wyjątkowe miejsce pochówku ojców i braci paulinów i zobaczyć jedną z najstarszych części Sanktuarium.

Pośród 36 nisz wykutych w skale, gdzie spoczywają szczątki zakonników, paulini odprawiają dziś Msze św. O. Wojciech Dec OSPPE zauważył, że ta modlitwa jest także wyrazem wdzięczności dla minionych pokoleń za ich troskę o nasze narodowe Sanktuarium: „Jest to forma dziękczynienia, ale i zdanie sobie sprawy z ogromnej odpowiedzialności tego dziedzictwa, które oni zostawili. Oni już spoczywają, ale kształt Sanktuarium – a nie chodzi tylko o kształt zewnętrzny, ale ducha ukształtowanego przez wieki – zawdzięczamy im”.

Jasnogórska krypta cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów. Jak szacują paulini, każdego roku do podziemi schodzi kilkanaście tysięcy osób. „Niesamowite wrażenie rzeczywiście robi to na mnie – mówią odwiedzający. – To są odległe lata, no taka podróż w przeszłość”.

Założone w końcu XIV wieku na Jasnej Górze kościół i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii – były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich. W samej Kaplicy Matki Bożej jest kilka XVII-wiecznych nagrobków kryjących szczątki dobrodziejów sanktuarium. Pod posadzką bazyliki pochowanych jest ok. 90 osób. Zabytkowe krypty w Kaplicy nawiedzać można do końca listopada.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JASNA GÓRA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11