Abp Chullikatt wziął udział 19 października w debacie zgromadzenia ogólnego, która dotyczyła globalizacji i współzależności. „Globalizacja umożliwiła rozwój inwestycji i handlu. Jednocześnie jednak osłabiła wiele krajów, zwłaszcza te najmniej rozwinięte, które nie są w stanie korzystać z pozytywnych aspektów globalizacji” – powiedział 19 października na forum ONZ przedstawiciel Watykanu.
W swym wystąpieniu wiele uwagi poświęcił negatywnym konsekwencjom globalizacji. Zaliczył do nich światowy kryzys finansowy, który wstrząsnął gospodarkami, rządami i rodzinami na całym świecie, przyczynił się do wzrostu bezrobocia oraz pogłębienia nierówności społecznych. W tym względzie stanowisko Stolicy Apostolskiej zgadza się z raportem przedstawionym na ten temat przez sekretarza generalnego ONZ – oświadczył hinduski hierarcha.
Abp Chullikatt odkreślił również, że Stolica Apostolska nie zamierza przedstawiać gotowych rozwiązań aktualnego kryzysu. Chce jedynie przypomnieć, że globalizacja musi uwzględniać podstawowe zasady etyczne, w tym poszanowanie godności każdego człowieka oraz wymóg sprawiedliwości w każdej transakcji. Watykański dyplomata zauważył, że ostrzeżeniem dla świata powinna być tak zwana arabska wiosna. Pokazała ona, że brak równych szans rozwoju narusza tkankę społeczną i ogólnoświatową stabilizację – powiedział na forum zgromadzenia ogólnego stały obserwator Stolicy Apostolskiej w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.