Pomnik Jana Pawła II w Lyonie

Przed słynną bazyliką Notre Dame de Fourviere w Lyonie zostanie uroczyście odsłonięty w środę pomnik Jana Pawła II. Będzie to pierwszy wielkich rozmiarów monument polskiego papieża we francuskiej metropolii.

Wykuta w brązie figura Jana Pawła II, wysokości ponad 3 metrów (wraz z cokołem - około 4,5 metra), stanie na wzgórzu przed lyońską bazyliką maryjną, która należy do najczęściej odwiedzanych kościołów chrześcijańskich we Francji.

Monument ma uczcić 25. rocznicę wizyty polskiego papieża w tej metropolii południowo-wschodniej Francji, która odbyła się w dniach 4-7 października 1986 roku.

Jak przypominają autorzy strony internetowej bazyliki, właśnie 5 października 25 lat temu polski papież, stojąc na balkonie świątyni, błogosławił mieszkańców Lyonu.

Upamiętniający to zdarzenie monument odtwarza sylwetkę Jana Pawła II z czasu wizyty w Lyonie, podnoszącego ręce w geście błogosławieństwa.

Autorką pomnika jest francuska rzeźbiarka Elisabeth Cibot, którą jury pod wodzą miejscowych władz kościelnych wybrało spośród ośmiu kandydatów. Jak podkreślają inicjatorzy postawienia monumentu, projekt Cibot zrobił na jurorach ogromne wrażenie, gdyż "uchwycił bardzo dobrze dynamizm Jana Pawła II".

Sama Cibot, twórczyni m.in. monumentu Charles'a de Gaulle'a w podparyskim Drancy, wyjawiła lokalnej prasie, że podjęła się ambitnego projektu także dlatego, że jej babka była Polką i wielkim szacunkiem darzyła Jana Pawła II.

Jak poinformował PAP we wtorek ksiądz Mariusz Misiaszek, polski kapelan bazyliki Fourviere, na placu przed kościołem już od kilku dni znajdują się fundamenty pomnika. Monument ma zostać zainstalowany w tym miejscu we wtorek wieczorem przed zaplanowanym na środę o godz. 17 uroczystym odsłonięciem.

W ceremonii mają wziąć udział m.in.: arcybiskup Lyonu kardynał Philippe Barbarin, mer metropolii Gerard Collomb i wielki rabin Lyonu Richard Wertenschlag.

Z inicjatywą postawienia pomnika papieżowi wystąpiła zarządzająca terenem lyońskiej bazyliki Fundacja Fourviere. Koszty, szacowane na 200 tys. euro, mają być, według Fundacji Fourviere, pokryte wyłącznie dzięki darom prywatnych darczyńców we Francji i na całym świecie.

Lyon jest pierwszą francuską metropolią, w której stanie okazałych rozmiarów pomnik polskiego papieża. W innych dużych miastach Francji znajdują się tylko niewielkie popiersia, np. przed wejściem do kościoła polskiego w Paryżu czy obok klasztoru w Nicei. Wielki posąg Jana Pawła II znajduje się natomiast od 2006 roku w miejscowości Ploermel w północno-zachodniej Francji (Bretania).

Na wyznaczenie lokalizacji w stolicy czeka wciąż wysoki na 3,6 metra pomnik papieża. Trwają jeszcze rozmowy w tej sprawie między władzami kościelnymi a miastem. Według informacji PAP, obecnie najbardziej prawdopodobne jest, że monument stanie przed kościołem polskim pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5