950-lecie katedry w Spirze

Trudności rozwiązuje się nie przez głosowanie, ale skupienie na fundamencie, jakim jest Chrystus - przypomniał podczas uroczystości papieski wysłannik, kardynał Walter Kasper.

Obchody rocznicy konsekracji kościoła przypominają nam prawdę, o której pisze św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian: „Jesteście świątynią Boga i Duch Boży mieszka w was” (3, 16). Zwraca na to uwagę Papież w liście do swego specjalnego wysłannika na uroczystości 950-lecia poświęcenia katedry w Spirze na południowym zachodzie Niemiec. Benedykt XVI powierzył tę misję emerytowanemu przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walterowi Kasperowi.

W skierowanym do Niego piśmie podkreśla znaczenie, jakie tamtejsza katedra miała dla umocnienia w Niemczech wiary katolickiej i pobożności maryjnej. Swojemu wysłannikowi zalecił, by przewodnicząc uroczystościom zwrócił uwagę, że cześć Matki Bożej ma się łączyć z naśladowaniem Jej wiary, nadziei i miłości. Wierni mają coraz bardziej świadomie żyć Ewangelią i umacniać duchową więź z Następcą św. Piotra.

I właśnie o powrocie do Ewangelii mówił w homilii kard. Walter Kasper. „Tam, gdzie nie rozpoznaje się Boga, tam ton nadają wyłącznie codzienne wiadomości i moda, a zatraca się dalekowzroczna orientacja. Dlatego każdy kto wchodzi do katedry w Spirze, czuje tchnienie wieczności i trwałości”. Katedra w Spirze, mówił dalej kard. Kasper, jest „symbolem wskazującym na fundament naszego życia, fundament naszego państwa i fundament Europy. Na tym fundamencie, Jezusie Chrystusie, możemy budować nasze życie, a w czasach kryzysu powinniśmy budować na nim Europę”.

Kard. Kasper odniósł się też do debaty wewnątrz Kościoła w Niemczech po ostatniej wizycie Benedykta XVI. Oczywiście, jak w każdej rodzinie istnieją tu różnice zdań – stwierdził kard. Kasper, – ale „różnice zdań spotkały również św. Pawła Apostoła w Koryncie. I jak je rozwiązał? Nie przez głosowanie i procedury, ale przez skupienie się na fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus. Podstawowym problemem Kościoła nie jest zbyt małe dopasowanie do współczesności, ale zbyt małe dopasowanie do Chrystusa” – zauważył niemiecki purpurat przed ponad trzema tysiącami wiernych.

Na uroczystości jubileuszowe do największej zachowanej na świecie katedry romańskiej przybyło 18 kardynałów i biskupów z całego świata, w tym również z Polski. Wśród gości honorowych był też były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, który mieszka na terenie diecezji Spiry.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5