Ks. prałat Grzegorz Ryś i o. Damian Muskus zostali w środę wyświęceni na biskupów. Uroczystości w Katedrze na Wawelu przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Współkonsekratorami nowych biskupów pomocniczych archidiecezji krakowskiej byli kard. Franciszek Macharski i kard. Stanisław Ryłko. W uroczystości uczestniczyło kilkudziesięciu hierarchów - kardynałów i biskupów oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Dokładnie 53 lata temu sakrę biskupią przyjął na Wawelu ks. Karol Wojtyła. Nowi biskupi zostali zawierzeni opiece bł. Jana Pawła II.
"Tylko ten, kto kocha może zostać pasterzem. Od tego warunku nie ma i nie może być dyspensy" - mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz. "Jesteśmy pewni, że nowi pasterze prowadzą w tym momencie dialog miłości ze swoim i naszym mistrzem i Panem" - dodał.
Metropolita krakowski podkreślił, że nowi biskupi mają wspierać posługę pasterza diecezji i pomagać w realizacji zadań, jakie stoją przed Kościołem. Jako najważniejsze wyzwanie kard. Dziwisz wymienił "nową ewangelizację - jeszcze bardziej przekonywującą i docierającą do ludzkich serc".
"Nowej ewangelizacji potrzebuje współczesna kultura, by była otwarta na Boga, by nie było wśród nas braci i sióstr żyjących tak, jakby Bóg nie istniał. Na nową ewangelizację czekają rozległe dziedziny życia społecznego i politycznego, sprawiedliwości społecznej i solidarności" - mówił kard. Dziwisz.
Ks. Ryś i o. Muskus otrzymali podczas uroczystości Ewangelię i symbole władzy biskupiej: mitrę, pastorał i pierścień.
47-letni ks. prałat Grzegorz Ryś jest historykiem Kościoła. Od września 2007 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Przewodniczył Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce. Wcześniej ks. Ryś był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej na Wawelu.
Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W trakcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, był jednym z członków komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym w Polsce, a badającej dokumenty dotyczące papieża.
Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację. Jest autorem kilku książek m.in. "Celibat" i "Inkwizycja". Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II w TVP i Polskim Radiu. Współorganizował czuwania po śmierci papieża. Jest stałym współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego".
W posłudze biskupiej ks. Rysiowi będzie towarzyszyło zawołanie: "Virtus in infirmitate" ("Moc w słabości"). W herb biskupi wpisał złoty motyw z odnalezionej na Wawelu pateny bp. Maura - wyłaniającą się z obłoków błogosławiącą rękę Opatrzności, a za nią równoramienny, ozdobny krzyż.
Ojciec dr Damian Andrzej Muskus - bernardyn, był od czerwca 2005 r. kustoszem sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ma 44 lata. W latach 1987-93 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Mariana Jaworskiego 12 czerwca 1993 r. Po święceniach pracował jako katecheta w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz duszpasterz pielgrzymów.
Studiował na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1998 r. uzyskał doktorat. Był wychowawcą kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Bernardynów, a w latach 2002-05 jego rektorem. W tym czasie był również redaktorem naczelnym periodyku naukowego "Przegląd Kalwaryjski".
Swoim zawołaniem biskupim o. Muskus uczynił słowa "Ecce Mater tua" ("Oto Matka Twoja"). W jego herbie na złotej tarczy widnieje czerwony krzyż wzorowany na średniowiecznej ikonie z kościoła św. Damiana z Asyżu oraz postacie Chrystusa i Maryi.
Ks. Ryś objął wakat po odejściu na stanowisko biskupa polowego Wojska Polskiego ks. Józefa Guzdka, a o. Muskus po przejściu na emeryturę ks. bp. Albina Małysiaka (zmarłego w lipcu br.)
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.