Dziś kończy 80 lat emerytowany arcybiskup Lusaki w Zambii – kardynał Medardo Joseph Mazombwe. Jest on pierwszym rodzimym członkiem Kolegium Kardynalskiego z tego kraju.
To oznacza, że obecnie liczba purpuratów, uprawnionych do udziału w konklawe (czyli poniżej 80. roku życia), wynosi 113.
Przyszły kardynał urodził się 24 września 1931 na terenie parafii św. Jana w Katete koło miejscowości Chundamira (region M’bang’ombe) w diecezji Chipata we wschodniej części ówczesnej Rodezji Północnej. Miał siedmioro rodzeństwa, z których żyje tylko jedna siostra. Ukończył szkołę katolicką w mieście Kasina na terenie dzisiejszego Malawi (w latach 1953-63 była to Federacja Rodezji i Niasy), a następnie wstąpił do regionalnego seminarium duchownego w Kachebere (dzis. Malawi), po czym kształcił się na uniwersytetach katolickich w Lovanium (Belgia) i w Léopoldville (dziś Kinszasa – stolica DR Konga). Święcenia kapłańskie przyjął 4 września 1960 w Katete Boma w swych stronach ojczystych, po czym pracował duszpastersko w parafiach, był odpowiedzialny za budzenie powołań kapłańskich i zakonnych oraz nauczał religii w jednej z państwowych szkół średnich w mieście Chadiza na terenie diecezji Chipata.
11 listopada 1970 Paweł VI mianował 39-letniego wówczas kapłana biskupem Chipaty; sakrę biskup-nominat przyjął 7 lutego następnego roku w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w stolicy diecezji z rąk ówczesnego arcybiskupa Lusaki Emmanuela Milingo. 30 listopada 1996 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem stolicy kraju. Hierarcha pełnił szereg ważnych urzędów w episkopacie Zambii i Afryki Południowo-Wschodniej, kilkakrotnie był m.in. przewodniczącym Konferencji Biskupiej swego kraju (w latach 1972-75, 1988-90 i 1992-2002) a w latach 1979-86 stał na czele Stowarzyszenia Konferencji Biskupich w Afryce Wschodniej (AMECEA). Brał też udział w obradach Synodu Biskupów. 28 października 2006, wkrótce po ukończeniu 75 lat, ustąpił ze stanowiska arcybiskupa Lusaki.
Na konsystorzu 20 listopada 2010 Benedykt XVI włączył 79-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego. Tym samym został on pierwszym rodzimym kardynałem zambijskim. Jego poprzednik w tym gronie – kard. Adam Kozłowiecki SI (1911-2007), długoletni misjonarz w tym kraju i arcybiskup Lusaki w latach 1955-69 – był, jak wiadomo, Polakiem.
Kard. Mazombwe jest znany ze swego wielkiego zaangażowania w sprawy społeczne nie tylko swego kraju, ale całej Afryki. Między innymi już w połowie lat osiemdziesiątych XX w. dał się poznać jako gorący orędownik zmniejszenia lub całkowitego darowania ogromnego zadłużenia Czarnego Lądu w bankach zachodnich. Szczególnie aktywny był na tym polu w Roku Świętym 2000, gdy z podobnymi apelami występował również Jan Paweł II. Ówczesny arcybiskup Lusaki wspierał także różne projekty inwestycyjne i ekologiczne w Zambii i państwach sąsiednich. W 2009 otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu w Lusace.
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 193 członków, w tym 113 poniżej 80. roku życia. 65 z nich mianował Jan Paweł II a 48 – Benedykt XVI. Wśród 80 kardynałów, nie mających już prawa udziału w konklawe, 4 kreował Paweł VI, 66 – Jan Paweł II i 10 – jego następca.
Dwoma najstarszymi purpuratami są obecnie Włosi: Ersilio Tonini, urodzony 20 maja 1914 i Fiorenzo Angelini, ur. 1 sierpnia 1916, a najmłodszymi – Niemiec Reinhard Marx, ur. 21 września 1953 i Węgier Péter Erdő, ur. 25 czerwca 1952.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.