Drugi dzień obrad 404. Zebrania Plenarnego KEP

Wczoraj biskupi między innymi spotkali się z przedstawicielami rządu.

Środa jest kolejnym dniem obrad 404. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Dotychczas biskupi m.in. spotkali się z przedstawicielami rządu; tematem spotkania było współdziałanie państwa i Kościoła w zakresie pomocy ludności w obliczu możliwych zagrożeń.

We wtorkowym spotkaniu z hierarchami uczestniczyli wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Tematem rozmów - jak przekazały we wspólnym komunikacie KEP i resorty - była "aktualna sytuacja wewnętrzna i międzynarodowa, a także niektóre kwestie dotyczące możliwego współdziałania państwa i Kościoła w zakresie pomocy ludności w wypadku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych i innych możliwych zagrożeń".

"Wskazano na ogromne doświadczenie przy podejmowaniu wielowymiarowych działań przez Caritas Polska, Caritas diecezjalne i inne organizacje kościelne w organizowaniu wsparcia materialnego i logistycznego dla przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy, a także w koordynowaniu przez te organizacje pomocy humanitarnej Kościoła dla osób potrzebujących w wielu miejscach na świecie" - głosi jednolity komunikat, który ukazał się na stronach KEP, MON i MSWiA.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zapewnił o woli dialogu Kościoła katolickiego w Polsce z władzami państwowymi we wszystkich sprawach dotyczących "dobra mieszkańców naszego kraju, przy zachowaniu właściwej odrębności zadań i misji każdego z tych podmiotów, a także przy pełnym respektowaniu fundamentalnych praw i potrzeb ludzi wierzących w Polsce".

Tematem obrad 404. Zebrania Plenarnego KEP są między innymi prace nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce oraz bieżąca działalność Fundacji Świętego Józefa KEP.

Wieczorem we wtorek biskupi będą sprawować msze w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie, która tym roku obchodzi 400. rocznicę swojego erygowania. Zebranie plenarne potrwa do czwartku. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9