Ziemia to skarb i podstawa bytu narodu, a troska o nią jest podstawą polskiej racji stanu - powiedział podczas ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze bp Ignacy Dec. Skrytykował też posłów, którzy odrzucili projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św. z udziałem ponad 25 tys. osób, będącej najważniejszym punktem jasnogórskiego święta dziękczynienia. W liturgii uczestniczył m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski.
Za bł. Janem Pawłem II apelował, by z drogi budowania cywilizacji śmierci wejść na drogę budowania cywilizacji życia. „Chwalimy naszych parlamentarzystów, którzy odrzucili 31 sierpnia projekt lewicy rozszerzający prawo do aborcji, ale wstydzimy się tych parlamentarzystów, którzy przegłosowali odrzucenie projektu obywatelskiego, pod którym złożono 600 tys. podpisów, opowiadającego się za całkowitą obroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Pocieszające jest to, że zabrakło niewielu głosów, by tak się stało” - mówił biskup.
Kaznodzieja przypomniał, że tylko Bóg jest „właścicielem” życia i wbrew temu co mówią liberałowie „nie wolno nawet ułomnego dziecka w łonie matki karać śmiercią, trzeba je leczyć a nie zabijać. Nie wolno zabijać dziecka poczętego w wyniku gwałtu czy innego przestępstwa, trzeba ścigać przestępcę a nie karać niewinne dziecko śmiercią”.
Ze szczególnym apelem bp Dec zwrócił się do kandydatów do parlamentu. „Z jasnogórskiej ambony, w obecności pana prezydenta, w dniach kampanii wyborczej mówimy kandydatom do parlamentu: jak nie chcecie bronić życia w całej rozciągłości, od poczęcia aż do naturalnej śmierci, jak nie chcecie i nie macie zamiaru uchwalać dobrego i słusznego prawa, jak nie macie zamiaru dbać o prawdziwe dobro Ojczyzny, to nie ubiegajcie się o władzę, o fotele poselskie i senatorskie, o fotele ministerialne”.
Biskup podkreślił, że „Polska potrzebuje ludzi sumienia, broniących prawa Bożego, prawa człowieka, prawa narodu, także prawa człowieka tego bezbronnego, niewinnego będącego pod sercem matki”.
Obok bp. Ignacego Deca Mszę św. dożynkową celebrowali na szczycie również: bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, nowy Krajowy Duszpasterz Rolników, ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników oraz diecezjalni duszpasterze rolników.
Jest już tradycją, że w pierwszą niedzielę września rolnicy gromadzą się na Jasnej Górze, by w wymiarze ogólnopolskim podziękować Bogu za plony, prosić o błogosławieństwo na nowy siew i nowy trud.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.