Bp Dec: Trzeba dziecko leczyć, a nie zabijać

Ziemia to skarb i podstawa bytu narodu, a troska o nią jest podstawą polskiej racji stanu - powiedział podczas ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze bp Ignacy Dec. Skrytykował też posłów, którzy odrzucili projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św. z udziałem ponad 25 tys. osób, będącej najważniejszym punktem jasnogórskiego święta dziękczynienia. W liturgii uczestniczył m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski.

Biskup Dec przypomniał, że oprócz języka i kultury, ziemia jest podstawą bytu narodu, a bez ziemi, jak bez domu, człowiek staje się sierotą. Dlatego troska o ziemię musi być podstawą polskiej racji stanu.

„Tu, na Jasnej Górze, kierujemy apel do obecnego i przyszłego parlamentu i rządu, aby nie stanowił prawa sprzyjającego wyprzedaży ziemi w obce ręce” - powiedział bp Dec. Apel ten ordynariusz świdnicki powtórzył za bp. Stanisławem Napierałą z Kalisza, który w ubiegłą niedzielę w czasie dożynek diecezjalnych apelował, aby nie sprzedawać polskiej ziemi obcokrajowcom.

„Chcemy ten apel powtórzyć tutaj na forum ogólnopolskim, na Jasnej Górze w obecności pana prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w obecności naszych drogich rolników” - mówił kaznodzieja. Przypomniał, że w 2010 r. resort spraw wewnętrznych wydał 264 pozwolenia na zakup w Polsce nieruchomości przez cudzoziemców.

– Nie zapominajmy o haśle praojców, tyle wolności, tyle niepodległości, ile własności – wołał bp Dec. Dodał, że postępujący dziś proces globalizacji musi mieć swoje granice. – Tą granicą musi być zawsze nasza polska racja stanu. Tak jak miłość bliźniego zaczynamy zgodnie z Ewangelią, od miłości do samego siebie, tak szacunek do innych narodów, należy zaczynać od szacunku do własnego narodu, najpierw więc trzeba być Polakiem a potem Europejczykiem – mówił biskup świdnicki.

Podziękował rolnikom za wierność polskiej ziemi, ale i prosił, by mimo trudnych warunków nie opuszczali swojego posterunku pracy, swojej służby narodowi. - Przekonujcie dzieci i wnuki, żeby wbrew wszystkiemu pozostawali na ojczyźnianej ziemi. Bracia i siostry, nie uciekajcie ze wsi, bo może nam braknąć chleba na codzienny stół, na wigilijny opłatek, na stół Eucharystyczny – apelował biskup i dodał: „nie może upaść rolnictwo, wszak musimy jeść, aby żyć. Nie można się pozbyć najważniejszego skarbu, jakim jest ziemia. Ziemię trzeba otaczać szczególną miłością, trzeba jej bronić przed agresorami zewnętrznymi, wewnętrznymi”.

Biskup przypomniał, że rolnicy są nie tylko żywicielami narodu, ale i jego obrońcami. - Nie dajcie się zwieść propagandzie liberalistycznej nagłaśniającej tezę, że obrona poczętego życia jest sprzeczna ze standardami europejskimi. Zabijanie dzieci nienarodzonych, to prawdziwy holocaust naszych czasów – powiedział bp Dec.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Mikołaj
  04.09.2011 18:47
  Ksiądz Biskup rozbił w proch i pył utopijne marzenia SLD i PO o Polsce pozbawionej ducha chrześcijańskiego, która morduje własnych obywateli w łonie ich matek, analogia do prezydenta Komorowskiego była jasna, na pewno było mu to nie w nos i kolidowało w sposób jawny z jego "posoborowym katolicyzmem"
 • to ciekawe
  05.09.2011 06:54
  Nie widać aby bp Dec był zawstydzony za tych parlamentarzystów, że aborcji nie zniesiono. W końcu nie jest męczennickiem ani też Jezusem, gdzie miałby za innych cierpieć. Nie ma na to odwagi. Ma za to odwagę mówić niedorzeczności o konieczności urodzenia dziecka, chociazby ciąża była wynikiem przestepstwa.
  Nie zawstydzi się nawet, bo nie pomyśli, że te niechciane dzieci mogłyby trafić pod dach jego rezydencji, w której wszystko jest na miejscu, zadbane, ale brak człowieczeństwa, gdzie kapłan jest oderwany od realiów życia. W dodatku żyje na koszt społeczeństwa i tak sobie opowiada różne bajeczki, nic go to przecież nie kosztuje.
  Jezus powiedział chyba, słuchajcie ich (kapłanów), ale nie naśladujcie...
 • Kamil
  05.09.2011 07:47
  Piękna homilia! Wspaniałe słowa. Tylko, że Biskup Dec wysprzedaje w swojej diecezji ziemię należącą do Kościoła....
 • coś takiego
  05.09.2011 09:30
  Nie widać aby bp Dec był zawstydzony za tych parlamentarzystów, że aborcji nie zniesiono. W końcu nie jest męczennikiem ani też Jezusem, gdzie miałby za innych cierpieć. Nie ma na to odwagi. Ma za to odwagę mówić niedorzeczności o konieczności urodzenia dziecka, chociażby ciąża była wynikiem przestępstwa.
  Nie zawstydzi się nawet, bo nie pomyśli, że te niechciane dzieci mogłyby trafić pod dach jego rezydencji, w której wszystko jest na miejscu, zadbane, ale brak człowieczeństwa, gdzie kapłan jest oderwany od realiów życia. W dodatku żyje na koszt społeczeństwa i tak sobie opowiada różne bajeczki, nic go to przecież nie kosztuje.
  Jezus powiedział chyba, słuchajcie ich (kapłanów), ale nie naśladujcie...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11