Watykan: nie było tuszowania

Stolica Apostolska rozumie gniew, rozgoryczenie i poczucie zawodu, jakich doświadczyli Irlandczycy po opublikowaniu raportu o nadużyciach w diecezji Cloyne – stwierdził ks. Federico Lombardi SJ. Oświadczenie watykańskiego rzecznika znajdujemy w prezentacji odpowiedzi Watykanu na irlandzki raport oraz na zarzuty, jakie w lipcu tamtejszy rząd postawił Kościołowi.

Stolica Apostolska przekazała dziś Irlandii 20-stronicowy dokument, w którym reaguje na raport, a także na krytyczne oświadczenia premiera i rezolucję parlamentu. Najpierw jednak z ubolewaniem stwierdza, że w diecezji Cloyne doszło do rzeczy, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Chodzi tu zarówno o samą krzywdę wyrządzoną nieletnim, jak i poważne zaniedbania ze strony tamtejszego ordynariusza, którym do ubiegłego roku był bp John Magee, były sekretarz osobisty Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II. W przekazanym dziś Irlandii dokumencie przyznaje się, że bp Magee zignorował zarówno rozporządzenia episkopatu, jak i Stolicy Apostolskiej.
Rozumiejąc gniew Irlandczyków oraz wystrzegając się polemicznego charakteru odpowiedzi, Watykan w sposób jednoznaczny odpiera jednak skierowane pod jego adresem zarzuty. Podkreśla, że nie istnieje jakikolwiek dowód na to, że Stolica Apostolska próbowała utrudniać śledztwo w sprawie skandali obyczajowych w irlandzkim Kościele. W tym kontekście sporo miejsca poświęca się dokumentowi irlandzkiego episkopatu z 1997, gdzie postulowano rygorystyczne potraktowanie problemu nadużyć seksualnych. Zdaniem rządu w Dublinie zawarte w nim rozporządzenia zostały zablokowane przez Watykan.
W wydanym dziś oświadczeniu Stolica Apostolska zauważa, że zastrzeżenia zgłaszane wówczas przez Kongregację ds. Duchowieństwa odnosiły się wyłącznie do kwestii zgodności niektórych rozporządzeń z kodeksem prawa kanonicznego oraz do obowiązku donoszenia na policję wszelkich podejrzeń o popełnieniu przestępstwa. Watykan przypomina, że w owym czasie kwestia ta budziła jeszcze wiele polemik. Brak też było stosownych regulacji w irlandzkim prawie. W każdym razie Stolica Apostolska przypomina, że nigdy nie ingerowała w rozporządzenia władz, ani nie dążyła do ograniczenia współpracy z państwem w tym względzie.
Watykan apeluje natomiast, by dostrzec pozytywne zmiany, jakie dokonały się już w irlandzkim Kościele, a które znalazły też uznanie w samym raporcie. Odpowiedź przekazana dziś irlandzkiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej odsyła też do listu Benedykta XVI do katolików w Irlandii, który – jak czytamy – jest świadectwem troski i dobrych intencji Papieża względem tego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
 • Myślący
  03.09.2011 20:29
  Watykan potrzebował strasznie dużo czasu aby odpowiedzieć na zarzuty rządu Irlandii, jeśli po ustaleniach jak Kościół lokalny ma współpracować z cywilnym wymiarem sprawiedliwości, i ten Kościół złamał te ustalenia.
 • Benek
  03.09.2011 20:33
  Biskup Magee był wspaniałym biskupem i był bardzo ceniony przez Jana Pawła II.Nie można więc w żadnym razie tak negatywnie oceniać tego biskupa jak w powyższym artykule,bo nie ma ku temu żadnych podstaw.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11