Abp Zimoń: Młodzież bardzo potrzebuje formacji

„Młodzież bardzo potrzebuje formacji” – mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń 1 września br. w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie w czasie Mszy św., w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele chorzowskiego Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. To w tej placówce miała miejsce wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2011/2012 w województwie śląskim.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że wiele jest wciąż na świecie i w Polsce miejsc, w których ludzie gromadzą się licznie, aby słuchać Słowa Bożego. Nawiązując do odczytanego w czasie Mszy fragmentu Ewangelii stwierdził, że Jezusowe wezwanie do ponownego zarzucania sieci adresowane jest dziś w sposób szczególny do nauczycieli, rodziców i uczniów. Zwrócił uwagę, że nowy rok szkolny to rozpoczęcie kolejnego etapu nie tylko nauki, ale również wychowania. „Młodzież bardzo potrzebuje formacji” – powiedział abp Zimoń, przywołując m. in. niedawne rozruchy młodzieżowe w Anglii i innych krajach. Dodał, że człowiek potrzebuje wychowania, kochających nauczycieli i wychowawców. „Młody człowiek, pozostawiony samemu sobie, nie jest w stanie w pełni rozwinąć swojego człowieczeństwa” – podkreślił metropolita katowicki, odwołując się do słów Jana Pawła II, który powiedział, że w wychowaniu chodzi o to, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem. Wskazał też, że choć świat się coraz bardziej jednoczy w ramach globalizacji, brakuje mu duchowości, co prowadzi do kryzysu.

„Nie możemy być bezradni” – mówił dalej abp Zimoń, wskazując, że Kościół i szkoła służą rodzicom pomocą w wychowaniu. Zaznaczył, że wychowanie  nie może być jednostronne, lecz powinno być integralne, a sfera duchowa winna być w nim uwzględniana na równi z innymi. Zachęcał młodych, aby w Internecie zapoznali się z przemówieniami Benedykta XVI, wygłoszonymi w czasie Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Tetzel
  01.09.2011 20:09
  Od kosciola odpycha mlodych ludzi glownie jego nienasycona zadza pieniadza.Widok bogatych kosciolow nie idzie w parze z nauka Jezusa,a szczegolnie z Jego skromnym narodzeniem w stajni...Kazdy widzi jak wielki jest kontrast miedzy codziennym,beztroskim zyciem kleru,a trudnym startem w doroslosc mlodych Polakow.Kosciol zaczyna tracic wplywy,stad obawy i chec utrzymania dotychczasowej pozycji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11