ŚDM: Spotkanie Polonii

Młodzież oprócz spotkań z Papieżem uczestniczy w koncertach ewangelizacyjnych i targach powołaniowych, odwiedza wystawy, ale także modli się i spowiada w ponad 200 konfesjonałach, które zostały ustawione na głównej alei parku Retiro. Wśród tych różnych propozycji nie brakuje również akcentów polskich.

Reklama

W środę wieczorem w jednym z madryckich kościołów, Iglesia de la Concepción Real de Calatrava, odbyło się spotkanie młodzieży polonijnej. Przyjechały grupy z ponad 10 krajów Francji, Boliwii, USA, Białorusi, Australii, Niemiec, Kanady, Kazachstanu, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Anglii i Belgii. „Byłam pod wrażeniem jak wielu ludzi mieszka za granicą a pochodzi z Polski. Ta jedność w nas, to połączenie polskości było niesamowite” – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.

Impreza odbyła się pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Polonii, której przewodniczy bp Wojciech Polak. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji polonijnych działających w Hiszpanii. Gościem honorowym spotkania był kard. Stanisław Dziwisz, który odpowiadał na pytania młodzieży. Jeden z młodych zapytał: „Czy ma Ksiądz Kardynał jakieś przecieki, kiedy będzie Światowy Dzień Młodzieży w Polsce?”. Pytaniu wtórowała burza oklasków i odpowiedź metropolity krakowskiego: „Uważam, że trzeba by było pomyśleć o takim dniu. Jeśli nie światowym to przynajmniej europejskim”. Zdaniem kard. Dziwisza takie spotkanie mogłoby się odbyć w Warszawie, Poznaniu czy na Śląsku.

Metropolita krakowski mówił także o tym, aby pielęgnować polskie tradycje i nie zapominać o swoich korzeniach. Wzywał do wyrównywania różnic między Wschodem i Zachodem. „Uczcie się od Jana Pawła II miłości ojczyzny, w Polsce i poza nią. Każdy z was ma jakieś korzenie tam, nad Wisłą i trzeba o tym pamiętać” – przekonywać kard. Dziwisz. I dodawał: „Jesteście kimś, Polska to jest wielka sprawa, to jest wielka kultura. Trzeba się jej uczyć poznawać i miłować. To nas łączy, to jest sprawa Boża – patriotyzm”. Metropolita krakowski apelował jednocześnie, by do wspólnego „skarbca Zachodu” wnosić wartości, których mamy tak wiele w Polsce.

Na spotkanie przyszło ponad tysiąc osób. Niestety nie wszyscy mogli zmieścić się w kościele i część musiała zostać na zewnątrz. W środku atmosfera była naprawdę gorąca i bardzo przydatne okazały się znajdujące się w ekwipunku pielgrzyma wachlarze.

Wśród uczestników była także para, która poznała się na ŚDM w Sydney, a w Madrycie się zaręczyli. Po tym okazało się, że są też tacy, którzy zdecydowali się wybrać drogę kapłańską czy zakonną.

Młodzież na spotkanie przyniosła także wielką biało-czerwoną flagę z napisem „Thank You” („Dziękujemy”) i wizerunkiem Jana Pawła II i poprosiła metropolitę krakowskiego o jej poświęcenie. To właśnie tą i wieloma innymi flagami, młodzi chcą zaznaczyć swoją obecność na spotkaniach z Benedyktem XVI.

Młodzi pomimo gorąca, zmęczenia i może nieraz trudnych warunków na noclegach pozostają nadal pozytywnie nastawieni. „Warunki noclegowe nie są łatwe” – te słowa można usłyszeć z ust wielu pielgrzymów. „Nie domagam się luksusów, ale chciałabym się móc spokojnie móc umyć” – mówi Polka, która przyjechała z grupą z Kanady. I dodaje: Upchnięto nas jednej szkole, kilka tysięcy osób razem. Nic dziwnego, że brakuje prysznicy i ubikacji”. Trudne warunki jednak nie zniechęcają, ponieważ, jak dodają młodzi, w Madrycie panuje świetna atmosfera.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama