Pomocnicy Maryi na szlaku

Uczestnicy 28. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła będą polecać Bogu odbywające się w tym samym czasie co ich pielgrzymka Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.

Jesteśmy odpowiedzialni za zbawienie innych – przypomniał abp Henryk Hoser, zwracając się do uczestników 28. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła, która wyruszyła dziś na Jasną Górę. Pątnicy dotrą do Częstochowy 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej.
Po uroczystej Mszy św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku pątnicy wyruszyli w drogę na Jasną Górę. Jest to najstarsza pielgrzymka wychodząca z Warszawy do Częstochowy. Zainicjowana została w 1657 roku. Wznowiona w 1984 roku po 67 latach przerwy idzie obecnie zupełnie inną trasą niż pozostałe pielgrzymki.

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że bardzo wielu chrześcijan w swej bezczynności liczy dziś tylko na Pana Boga. – Wyobrażamy sobie, że On wszystko za nas zrobi, a my będziemy się temu przyglądać, że On zbawi świat bez nas - mówił.

Jak zaznaczył hierarcha, wyrazem takiej postawy są także nasze prośby z którymi zwracamy się Boga. - Wypowiadamy je wydając niejako polecenia: Spraw! Daj! Uczyń! Nakarm! Przyodziej! – tak, jakby Bóg miał to wszystko wykonać zamiast nas - mówił abp Hoser.

Tymczasem - tłumaczył dalej - cała historia zbawienia ukazuje nam, że Bóg potrzebuje pomocników. - Zadaniem Kościoła, w tym również nas jako jego członków jest uobecnianie Boga w świecie, a więc podejmowanie i realizowanie tego wszystkiego o co Go prosimy - dodawał biskup warszawsko-praski.

- Być pomocnikiem Maryi to wpisać się w rolę biblijnego Gedeona, który ma wybawić nas z ręki Madianitów, czyli z grzechu, śmierci, zła, z tego wszystkiego co nas więzi i zatrzymując w drodze do Boga – powiedział arcybiskup.

Ordynariusz warszawsko-praski zachęcał także pątników, aby wczytując się w tekst litanii loretańskiej, odkrywali swoje miejsce w dziele zbawienia jako apostołowie Jezusa Chrystusa. - Zechciejmy przy każdym wezwaniu znaleźć swoje miejsce. W jaki sposób możemy pomóc Maryi w tym, co Bóg jej zlecił – apelował hierarcha. Jak podkreślił, „my nosimy na naszych barkach odpowiedzialność za zbawienie innych”.

Na zakończenie abp Hoser podkreślił, że dla Pomocników Maryi jedyną nagrodą za podejmowany wysiłek powinien być Bóg.

W tym roku uczestnicy 28. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła w sposób szczególny będą polecać Bogu odbywające się w tym samym czasie w Madrycie Światowe Dni Młodzieży.

Pątnicy dotrą na Jasną Górę 25 sierpnia na przypadającą dzień później uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5