Bez Maryi nie byłoby Cudu nad Wisłą

Bez Maryi nie byłoby Cudu nad Wisłą w 1920 roku – podkreślił abp Henryk Hoser 13 sierpnia, podczas rekonsekracji konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej. Świątynia na Kamionu jest pomnikiem będącym wotum wdzięczności narodu za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Z tego miejsca 91 lat temu po odprawieniu Mszy św. ks. mjr Ignacy Skorupka wyruszyła na pola Ossowa, gdzie 14 sierpnia 1920 r. zginął bohaterską śmiercią.

Nawiązując w homilii do objawień fatimskich abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że w tym samym czasie, w którym matka Boża ukazywała się pastuszkom, na drugim końcu Europy w Rosji trwała rewolucja bolszewicka. Jak zaznaczył hierarcha - oba te wydarzenia zadecydowały o losach świata i są związane przyczynowo z najnowszą historią kościoła na Kamionku, który nosi tytuł Matki Bożej Zwycięskiej. Zdaniem bp warszawsko-praskiego bez pomocy Maryi nie byłoby cudu nad Wisłą. „Maryja stoi na straży podmiotowości i suwerenności narodowej. Tak było we Francji w XVII wieku i tak było w Polsce w wieku XX” – podkreślił hierarcha.

Wyjaśniając głębokie teologiczne znaczenie zwycięstwa Maryi, abp Hoser przypomniał, że „Słowa, które o Niej powiedział Bóg nazwane są protoewangelią, czyli zapowiedzią Dobrej Nowiny, a Jej potomek Jezus Chrystus odniósł zwycięstwo nad władzą szatana w tajemnicy paschalnej”.

Bp warszawsko-praski tłumaczył, że „Maryja jest niewiastą, która zadośćuczyni upadkowi Ewy. Powołana by odnowić rolę i godność kobiety oraz przyczynić się do zmiany losu ludzkości”. Odwołując się do nauczania Jana Pawła II abp Hoser powiedział, że również dziś kobiety czerpiąc wzór z posłannictwa Maryi stają się pierwszymi sprzymierzeńcami Boga na drodze zbawienia. - „Nie byłoby zwycięstwa nad Wisłą bez udziału kobiet, matek, żon i sióstr, których odwaga i duch walki nigdy nie zawodziły w naszych dziejach” - podkreślił arcybiskup.

Przypomniał także, że szatan jest bytem duchowym i osobowym przewyższającym człowieka swoją inteligencją, a nie symboliczną rzeczywistością. – „Jest to złowroga wolność sprzeciwiająca się Bogu i panującą nad ludźmi. Ogrom powtarzających się nieszczęść nie sposób wytłumaczyć działalności wyłącznie człowieka – powiedział abp Hoser cytując słowa kardynała Ratzingera z 1984 roku. I dodał: "Człowiek sam nie ma dość siły by stawić opór szatanowi, ale zjednoczeni w Chrystusie mamy pewność, że go zwyciężymy.

Abp Hoser powiedział, że konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku została gruntownie odnowiona wysiłkiem całej diecezji warszawsko-praskiej by być miejscem spotkania; sanktuarium łaski, piękna i bezpieczeństwa, źródłem siły, odwagi i nadziei; by przywracała wiarę w zwycięstwo nad piekłem, wszelkiego degradującego zła, nad grzechem, niepewnością i zwątpieniem.

W uroczystej rekonsekracji konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej obok licznie zgromadzonego duchowieństwa i wiernych diecezji warszawsko-praskiej wziął także udział bp Leon Maksymilian Dubrawski, bp kamieniecko-podolski.

Rekonsekracja konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej zainaugurowała obchody 91. rocznicy Bitwy Warszawskiej na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Potrwają one 3 dni.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7