Asyż uroczyście będzie świętować 11 stycznia 800. rocznicę skomponowania kantyku „Pieśń słoneczna”, dzieła św. Franciszka, które jest „pieśnią nadziei” i uwielbienia Boga w Jego stworzeniu.
Hymn pochwalny na cześć Boga w Jego stworzeniu jest pierwszym utworem poetyckim napisanym w języku włoskim. Przyjmuje się, że święty Franciszek ukończył dzieło w 1224 roku, dwa lata przed swoją śmiercią, być może jednak hymn powstawał w kilku etapach.
Rozważania treści Pieśni
W najbliższą sobotę 11 stycznia w Asyżu odbędą się uroczystości poświęcone rocznicy powstania tego niezwykłego dzieła, pełnego nadziei i radości.
Jak informuje Avvenire, uroczystości w Asyżu zostaną podzielone na dwie części. O godz. 10 w klasztorze św. Damiana odbędzie się liturgia słowa, której przewodniczyć będzie brat Francesco Piloni, prowincjał Braci Mniejszych w Umbrii i Sardynii.
Odczytany zostanie również tekst „Kompilacji Asyskiej” na temat powstania kantyku w San Damiano, a następnie odbędzie się krótka liturgia słowa i przemówienia przełożonych franciszkańskich stowarzyszeń.
Następnie uroczystości będą kontynuowane w Sanktuarium Obnażenia, gdzie br. Simone Calvarese, prowincjał Braci Mniejszych Kapucynów z Włoch Środkowych, poprowadzi drugą część modlitwy. Tutaj również zostaną odczytane dwa fragmenty z „Kompilacji Asyskiej”, odnoszące się właśnie do dwóch ostatnich strof kantyku, skomponowanego w Pałacu Biskupim.
Abp Sorrentino: Ostatnie strofy dają nadzieję
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Konferencji Rodziny Franciszkańskiej i arcybiskup Domenico Sorrentino, ordynariusz diecezji Asyżu-Nocera Umbra-Gualdo Tadino oddadzą hołd doczesnym szczątkom świętego w krypcie bazyliki św. Franciszka.
Jak mówi abp. Domenico Sorrentino, „Pieśń słoneczną” należy czytać w całości, a może nawet zacząć czytanie od ostatnich strof.
„Naciskani ekologiczną presją, jesteśmy kuszeni, aby zatrzymać się na Matce Ziemi, być może przekazując idylliczne wrażenie o niej, prawie tak, jakby Franciszek tryskał zdrowiem i biegał, nieco romantycznie, po złotych łąkach, jak w filmie Zeffirellego. Jednak surowe świadectwo ostatnich strof mówi inną prawdę: aby zrozumieć Kantyk, trzeba go przeczytać do końca, a może nawet zacząć od końca, gdzie przedstawiona jest ludzkość cierpiąca na duszy i ciele, a nawet zagrożoną zgubą, ale pewna perspektywa przebaczenia, pojednania i życia wiecznego daje prawdziwą nadzieję” - mówi na łamach „Avvenire” abp Sorrentino.
Tłumy przybędą do grobu Carlo Acutisa
Oprócz obchodów rocznicy powstania „Pieśni słonecznej”, które następują po wcześniejszych uroczystościach upamiętniających 800. rocznicę powstania pierwszej szopki w Greccio oraz otrzymania stygmatów przez św. Franciszka, Asyż przygotowuje się również do kanonizacji bł. Carla Acutisa.
W Sanktuarium Obnażenia św. Franciszka przy kościele Matki Bożej Większej w Asyżu spoczywa ciało „błogosławionego millenialsa”. Oczekuje się, że po kanonizacji Carlo Acutisa, która odbędzie się na Placu Świętego Piotra 27 kwietnia podczas Roku Jubileuszu tysiące wielbicieli młodego świętego przybędą do Asyżu, aby oddać hołd jego doczesnym szczątkom.
W 2024 roku jego grób nawiedziło około miliona osób: młodych, starszych, całe rodziny, grupy skautów - wierzących z całego świata. Modlą się oni za siebie, swoje rodziny, a także o odsunięcie od świata klęsk i nieszczęść, takich jak wojny.
Osoba Acutisa przyciąga wszystkich niezależnie od płci, wieku, sytuacji społecznej czy ekonomicznej, a każdego dnia zgłaszane są nowe domniemane cuda za jego wstawiennictwem. To pokazuje, jakim fenomenem jest przyszły święty, w dżinsach i trampkach, i jak bardzo może on być przykładem ewangelizacji, nawrócenia i zbliżenia młodych ludzi.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.