Ingres abp. Adriana Galbasa SAC do archikatedry św. Jana Chrzciciela

Wcześniej odbyło się kanoniczne objęcie archidiecezji warszawskiej.

Reklama

Kanoniczne objęcie archidiecezji to uroczystość zwykle kameralna, bez udziału mediów. Jej uczestnikami w tzw. Czarnym Gabinecie w Domu Arcybiskupów Warszawskich było Kolegium Konsultorów oraz kanclerz kurii, administrator apostolski Archidiecezji Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz i nowy arcybiskup metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

Kolegium Konsultorów to grono dwunastu kapłanów wskazanych przez biskupa spośród członków Rady Kapłańskiej. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego Kolegium Konsultorów stwierdza kanoniczne objęcie diecezji przez nowego biskupa. Nominowany na biskupa nie obejmuje diecezji w kanoniczne posiadanie (nie ma rzeczywistej władzy), póki nie przedstawi temu gronu stosownych dokumentów nominacyjnych.

Abp Galbas przedstawił bullę nominacyjną, która została odczytana wobec Kolegium Konsultorów. Następnie każdy z uczestników uroczystości sam zapoznał się z dokumentem, a kanclerz kurii sporządził protokół, który podpisali członkowie Kolegium Konsultorów, administrator apostolski Archidiecezji Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz oraz abp Adrian Galbas.

W tym momencie abp Adrian Galbas objął formalnie urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego.

Czarny Gabinet znajduje się na pierwszym piętrze Domu Arcybiskupów Warszawskich i jest miejscem szczególnie naznaczonym historią. Jego nazwa wywodzi się od mebli w kolorze hebanu, które nie zmieniły się od czasów kard. Stefana Wyszyńskiego. Czarny Gabinet był miejscem pracy kard. Wyszyńskiego, audiencji dla duchownych oraz zagranicznych gości. Podczas aresztowania w 1953 r. funkcjonariusze SB weszli z prymasem Wyszyńskim do jego prywatnych pokoi, w tym do Czarnego Gabinetu. Wówczas na biurku leżały dokumenty, które kard. Wyszyński jeszcze podpisał i uporządkował. Później rozpoczęło się jego trzyletnie internowanie. W 1958 r. w Czarnym Gabinecie ks. Karol Wojtyła otrzymał nominację biskupią z rąk kard. Wyszyńskiego.

Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem politykiem, biznesmenem, cudotwórcą i geniuszem. Jeśli takie pokładacie we mnie nadzieje, rozczarujecie się. Chcę być przede wszystkim duszpasterzem: umacniać w wierze wierzących, ale też przyjąć tych, którzy z Kościołem nie wiążą już żadnych nadziei, czują się skrzywdzeni i wykluczeni - powiedział w sobotę podczas swojego ingresu do archikatedry św. Jana Chrzciciela nowy metropolita warszawski.

Ingres jest pierwszym uroczystym wejściem nowego biskupa diecezjalnego do katedry, czyli najważniejszego kościoła w diecezji.

W stołecznej bazylice archikatedralnej na ingresie zgromadzili się członkowie Konferencji Episkopatu Polski, duchowieństwo archidiecezjalne, przedstawiciele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, a także stowarzyszeń katolików świeckich w archidiecezji warszawskiej oraz licznie zebrani wierni.

Do świątyni przybyli też przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych. Obecni byli m.in. bp Jerzy Pańkowski i ks. Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz duchowni z Kościoła ormiańskokatolickiego i Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Parlament reprezentował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski a rząd wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Przybyła też była szefowa Kancelarii Prezydenta RP min. Małgorzata Paprocka. Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Ingres rozpoczął się przywitaniem abp. Adriana Galbasa w drzwiach katedry przez przedstawicieli Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej: najwyższego rangą i jej dziekana – ks. prał. Krzysztofa Pawlinę, gospodarza miejsca, proboszcza parafii archikatedralnej – ks. prał. Bogdana Bartołda oraz kanclerza kurii i kapituły – ks. prał. Janusza Bodzona. Arcybiskup ucałował krzyż, a następnie pokropił wiernych wodą święconą.

Po przywitaniu w drzwiach procesja wejścia ruszyła do ołtarza, a nowy arcybiskup udał się do kaplicy Najświętszego Sakramentu na krótką adorację.

Mszę św. rozpoczął nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Po znaku krzyża nastąpiło odczytanie (w języku polskim) przez kanclerza kurii bulli nominacyjnej ustanawiającej nowego arcybiskupa i okazanie oryginału wiernym.

"Witaj w domu"

Kolejnym punktem było przekazanie pastorału, symbolu władzy arcybiskupiej, przez kard. Kazimierza Nycza za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego. Po otrzymaniu pastorału abp Adrian Galbas po raz pierwszy zasiadł na katedrze arcybiskupów warszawskich na znak objęcia rządów w diecezji. Od tej chwili to on dalej przewodniczył Mszy św.

Nowego metropolitę przywitał najstarszy nominacją biskup pomocniczy – Piotr Jarecki. "Witaj w domu, w Kościele partykularnym naszej stolicy. Życzymy, aby Ksiądz Arcybiskup jak najlepiej ten Kościół poznał. Szczerze go pokochał i pokierował nim w duchu synodalnym, nie rezygnując z nikogo w prowadzonej misji ewangelizacyjnej. Życzymy, by Kościół warszawski pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa stawał się coraz bardziej misyjnym, szczególnie misyjnym ad intra" - powiedział bp Jarecki, dodając, że chodzi też o to, aby w "w tym domu nikt nie był zbytnio preferowany czy pomijany, byśmy tworzyli prawdziwą wspólnotę sióstr i braci równych w godności na mocy przyjętego chrztu świętego".

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama