Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 zainauguruje 24 grudnia otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Będzie to czas świętowania Bożego miłosierdzia - powiedział PAP członek Komisji Duszpasterstwa KEP bp Jacek Kiciński.
Natomiast w diecezjach rozpocznie się on w niedzielę 29 grudnia. Będzie przebiegał pod hasłem: "Pielgrzymi nadziei".
"Rok Jubileuszowy w Kościele katolickim obchodzony jest co 25 lat. Papież Franciszek powiedział, że ma to być przede wszystkim czas modlitwy i odnowy duchowej. Chcemy zatem, żeby to był czas świętowania Bożego miłosierdzia, czyli okazja doświadczenia głębokiej wolności wewnętrznej płynącej z odpuszczenia grzechów i nadziei, która jest owocem wiary w Jezusa, który kocha każdego człowieka" - powiedział w rozmowie z PAP członek Komisji Duszpasterstwa KEP bp Jacek Kiciński.
Papież zachęca, aby w kościołach lokalnych ustanowiono Kościoły Jubileuszowe, w których pod określonymi warunkami wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny.
Wskazuje na obecność misjonarzy miłosierdzia, czyli kapłanów, którzy mają prawo rozgrzeszania, odpuszczania grzechów, których odpuszczenie jest zarezerwowane dla Stolicy Apostolskiej. Dotyczą one poważnej materii, czyli znieważenia Najświętszego Sakramentu, np. przyjmowanie Komunii św. w celach świętokradczych, porzucanie czy zabieranie Najświętszego Sakramentu w bliżej niekreślonym celu, zdrada tajemnicy spowiedzi przez spowiednika, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko VI przykazaniu oraz przemoc wobec Ojca Świętego - wyjaśnił bp Kiciński.
Poinformował, że "misjonarzami miłosierdzia będą ci sami duchowni, którzy pełnili tę funkcję w czasie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który Kościół katolicki obchodził od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 roku". "W Polsce jest ich ok. 80" - przekazał hierarcha. "Oczywiście ze względów duszpasterskich ordynariusz diecezji może zwrócić się do Stolicy Apostolskiej o zgodę na ustanowienie kolejnych misjonarzy miłosierdzia" - dodał.
Papież Franciszek w kontekście jubileuszu mówił także "o znakach nadziei", a więc miejscach, w których człowiek odzyskuje utraconą nadzieję. "Chodzi tu o domy opieki, gdzie ludzie są chorzy, odrzuceni, schroniska dla bezdomnych. Nie można zapomnieć o więźniach, migrantach, należy także zwrócić uwagę na osoby starsze i młodzież" - powiedział bp Kiciński. "Franciszek zachęca nas, aby podjąć w tych miejscach posługę wolontariacką" - dodał.
Ponieważ większość członków działających w Polsce zakonów, zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego czy indywidualnych form życia konsekrowanego posługuje w miejscach, które można nazwać "znakami nadziei", bp Kiciński, który także przewodniczy Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, liczy na to, że będzie to okazja do ukazania ich codziennej posługi, a dla nich samych czas odnowy duchowej i dzielenia się charyzmatem w społeczeństwie.
Biskup zaznaczył, że okazją do świętowania będą obchody 1700. rocznicy Soboru w Nicei (325 roku). Był to pierwszy sobór ekumeniczny niepodzielonego jeszcze Kościoła. Podczas niego - mówił - "Syn został ogłoszony współistotnym Ojcu", co wyznajemy w Credo odmawianym do dziś podczas każdej mszy św. z dodatkami konstantynopolitańskimi. Sobór ustanowił również termin obchodów Wielkanocy po równonocy wiosennej. Jak powiedział duchowny, "wydarzenie to będziemy świętowali w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Ponadto z pewnością nie zabraknie uroczystych celebracji nabożeństwa pokutnego, spotkań i wydarzeń związanych z jubileuszem".
Do hasła Roku Jubileuszowego "Pielgrzymi nadziei" nawiązuje program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025, przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa KEP. Inspiracją była bulla papieża Franciszka "Spes non confundit" (łac. "Nadzieja zawieść nie może").
"Nadzieja, którą daje nam Chrystus, jak mówi św. Paweł Apostoł w liście do Rzymian, +nie może nas zawieść+, ponieważ oparta jest na miłości Bożej, czyli pewności, że bez względu na to, co robimy, nigdy nie jesteśmy sami" - powiedział biskup. "Natomiast ludzkie nadzieje to są często nasze marzenia, plany, które w konfrontacji z rzeczywistością okazują się kruche i chwiejne" - zwrócił uwagę.
Wzorem lat poprzednich Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten rok pięć zeszytów tematycznych. Pierwszy - teologiczno-pastoralny - ma charakter programowy, wprowadzający w Jubileusz. Można tam znaleźć tekst Bulli papieskiej ogłaszający rok Jubileuszowy i dekret o uzyskaniu odpustu podczas Roku Jubileuszowego wydany przez Penitencjarię Apostolską. Drugi zeszyt - homiletyczny - jest zbiorem myśli wpisanych w pewien klucz, który może pomóc w tworzeniu dobrych homilii w całym roku liturgicznym. Trzeci - liturgiczny - zawiera 12 scenariuszy wprowadzających do nabożeństw i mszy św., sprawowanych w pierwsze czwartki miesiąca, skoncentrowanych wokół adoracji Jezusa Eucharystycznego i modlitwy za kapłanów. Materiały w czwartym zeszycie - katechetycznym - mogą być wykorzystane w formacji członków parafialnych rad duszpasterskich i w pracy z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych oraz kandydatów do bierzmowania. Piąty zeszyt, maryjny, zawiera inspiracje homiletyczne na święta i nabożeństwa maryjne. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
W Rzymie zakończył się Międzynarodowy Kongres na temat teologii.