Ewangelizować wieś

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej trwa letnia ewangelizacja małych wspólnot parafialnych, przede wszystkim środowisk popegeerowskich.

Młodzi ewangelizatorzy i księża zakończyli już tygodniowy pobyt w Dobrowie – pierwszej z czterech parafii, które odwiedzą podczas wakacji.

Ich metody są bardzo proste: modlitwa, piosenka, zabawa, a przede wszystkim rozmowa z mieszkańcami wszystkich miejscowości wchodzących w skład parafii. Ta wakacyjna akcja ewangelizacyjna prowadzona jest po raz piąty.

Pomysł ks. Radosława Siwińskiego, inicjatora przedsięwzięcia, jest prosty: do małej parafii przyjeżdża ksiądz lub diakon z grupą kleryków, sióstr zakonnych i świeckich ewangelizatorów, by przez osiem dni docierać do wszystkich miejscowości na terenie parafii. Stukają do każdych drzwi, odwiedzają chorych, śpiewają między blokami, katechizują i bawią się z najmłodszymi.

"Pomysł nie jest specjalnie odkrywczy. Na całym świecie katolicy wychodzą poza mury świątyni, by głośno mówić o tym, w co wierzą. Bo potrzeba nie tylko cichego świadectwa chrześcijańskiego życia, ale i głośnego, odważnego mówienia o Bogu" – mówi ks. Siwiński. Przypomniał, że mówił o tym w swoim nauczaniu Jan Paweł II, "wzywając Kościół w Europie do nowej ewangelizacji i głoszenia, że Jezus Chrystus jest Jedyną Nadzieją".

Głównym zadaniem jest ożywienie miejscowej społeczności parafialnej. 'Proboszcz wiejskiej parafii, mając pod opieką kilka filii, bez liku obowiązków, musi zadbać przede wszystkim o sakramenty. Nie jest w stanie dotknąć ewangelizacyjnie tych wszystkich, którzy się zgubili, bo nie starczy mu ani czasu, ani sił" – opowiada o akcji ks. Radek. Ewangelizatorzy, codziennie w innej miejscowości, do południa spotykają się z dziećmi, organizują zabawy, śpiewają, głoszą katechezy. Po południu zaczynają pukać do drzwi mieszkańców wioski. Każdego dnia spotykają się na Mszy św., wychodzą na ulice z Najświętszym Sakramentem.

"Ludzie z małych miejscowości potrzebują świadectwa, szczególnie osób świeckich. Trzeba im dać przykład, że Ewangelię można głosić między sobą" – tłumaczy Paweł, jeden z ewangelizatorów.

Grupy ewangelizacyjne odwiedzą jeszcze parafie w Parsęcku (od 9 do 17 lipca), Biesowicach (14-21 sierpnia) i Dretyniu (21-29 sierpnia).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8