W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej trwa letnia ewangelizacja małych wspólnot parafialnych, przede wszystkim środowisk popegeerowskich.
Młodzi ewangelizatorzy i księża zakończyli już tygodniowy pobyt w Dobrowie – pierwszej z czterech parafii, które odwiedzą podczas wakacji.
Ich metody są bardzo proste: modlitwa, piosenka, zabawa, a przede wszystkim rozmowa z mieszkańcami wszystkich miejscowości wchodzących w skład parafii. Ta wakacyjna akcja ewangelizacyjna prowadzona jest po raz piąty.
Pomysł ks. Radosława Siwińskiego, inicjatora przedsięwzięcia, jest prosty: do małej parafii przyjeżdża ksiądz lub diakon z grupą kleryków, sióstr zakonnych i świeckich ewangelizatorów, by przez osiem dni docierać do wszystkich miejscowości na terenie parafii. Stukają do każdych drzwi, odwiedzają chorych, śpiewają między blokami, katechizują i bawią się z najmłodszymi.
"Pomysł nie jest specjalnie odkrywczy. Na całym świecie katolicy wychodzą poza mury świątyni, by głośno mówić o tym, w co wierzą. Bo potrzeba nie tylko cichego świadectwa chrześcijańskiego życia, ale i głośnego, odważnego mówienia o Bogu" – mówi ks. Siwiński. Przypomniał, że mówił o tym w swoim nauczaniu Jan Paweł II, "wzywając Kościół w Europie do nowej ewangelizacji i głoszenia, że Jezus Chrystus jest Jedyną Nadzieją".
Głównym zadaniem jest ożywienie miejscowej społeczności parafialnej. 'Proboszcz wiejskiej parafii, mając pod opieką kilka filii, bez liku obowiązków, musi zadbać przede wszystkim o sakramenty. Nie jest w stanie dotknąć ewangelizacyjnie tych wszystkich, którzy się zgubili, bo nie starczy mu ani czasu, ani sił" – opowiada o akcji ks. Radek. Ewangelizatorzy, codziennie w innej miejscowości, do południa spotykają się z dziećmi, organizują zabawy, śpiewają, głoszą katechezy. Po południu zaczynają pukać do drzwi mieszkańców wioski. Każdego dnia spotykają się na Mszy św., wychodzą na ulice z Najświętszym Sakramentem.
"Ludzie z małych miejscowości potrzebują świadectwa, szczególnie osób świeckich. Trzeba im dać przykład, że Ewangelię można głosić między sobą" – tłumaczy Paweł, jeden z ewangelizatorów.
Grupy ewangelizacyjne odwiedzą jeszcze parafie w Parsęcku (od 9 do 17 lipca), Biesowicach (14-21 sierpnia) i Dretyniu (21-29 sierpnia).
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.