Słowacja: narodowa pielgrzymka do Nitry

Z okazji uroczystości śś. Cyryla i Metodego rzesze pielgrzymów z całej Słowacji przybyły do Nitry, gdzie w tamtejszej katedrze przechowywane są relikwie św. Cyryla. Dzień ten dla Słowaków jest również świętem państwowym.

Konstytucja Republiki Słowackiej w preambule odwołuje się do dziedzictwa religijnego i kulturowego zapoczątkowanego w IX wieku przez apostołów Słowian na tych terenach.

Uroczystej Mszy z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Maria Giordany, licznych biskupów, przedstawicieli władz państwowych na czele z prezydentem Ivanem Gašparovičem i licznych pielgrzymów przewodniczył gość z Watykanu, sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich abp Cyril Vasyľ. Kazanie głównego celebransa, jak i słowa wystąpień nuncjusza Giordany, miejscowego bp. Viliama Judáka i prezydenta Gašparoviča były jednym wielkim hymnem na cześć ponad czasowego i uniwersalnego dziedzictwa pozostawionego przez śś. Cyryla i Metodego.

Do zachowania tego dziedzictwa opartego na wierności Bogu i Jego Ewangelii wezwał Słowaków także Benedykt XVI w telegramie skierowanym do głowy państwa, a odczytanym na zakończenie uroczystości.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9