Ochrona wyznawców Chrystusa na terenach, gdzie doświadczają oni prześladowań, w tym w Iraku i Egipcie, oraz troska o chrześcijańskie dziedzictwo Europy – to kwestie, które znalazły się wśród tematów wizyty szefa polskiej dyplomacji we Włoszech i Watykanie.
Min. Radosław Sikorski poinformował o tym dziennikarzy po spotkaniach ze swym włoskim odpowiednikiem Franco Frattinim oraz sekretarzem ds. relacji z państwami Stolicy Apostolskiej, abp Dominique’iem Mambertim.
„Z abp. Mambertim rozmawialiśmy o stosunkach polsko-watykańskich, które są doskonałe – poinformował min. Sikorski. – Polska zabiega nie tylko o prawa chrześcijan, ale jest jednym z tych krajów, które przyznają się do chrześcijańskich korzeni, nie tylko polskiej, ale w ogóle europejskiej tożsamości. A więc ze Stolicą Apostolską mówimy tym samym językiem troski, o świat wartości, które muszą być obecne w rozwoju Unii Europejskiej. Stolica Apostolska nie od dziś zabiega o sprawy rodziny, które też nam są bliskie, więc będziemy postulaty Stolicy Apostolskiej, tak jak zawsze, rozważać z najwyższą uwagą”.
Pytany o o. Tadeusza Rydzyka, w którego sprawie polski MSZ złożył skargę w Watykanie, min. Sikorski stwierdził, że kwestię uważa za zamkniętą.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.