Jak zapewnić dziecku Mszę św. na wakacjach?

Odręczne oświadczenie rodziców wystarczy, aby dziecku przebywającemu na wakacyjnym wypoczynku zapewnić udział w Eucharystii - przypominają księża w diecezji gliwickiej.

Jak przypomina ks. Adam Laszewski, diecezjalny duszpasterz turystyki i wypoczynku, wyrażenie woli rodziców nie musi mieć specjalnej formy. Wystarczy napisać swoje życzenie i przekazać je opiekunom. W przypadku takich próśb na organizatorach kolonii, obozów i innych zorganizowanych wyjazdów ciąży obowiązek zorganizowania wyjścia na Msze św.

- Bardzo często zdarza się, że takie kartki nie są potrzebne, ponieważ opiekunowie sami pytają dzieci, kto chce iść do kościoła - dodaje ks. Laszewski.

- Kiedy presja grupy jest bardzo silna, wtedy kartka jest bardzo pomocna, bo można powiedzieć, że wyjście na Msze św. jest życzeniem rodziców. Generalnie nie ma problemu, musimy także pamiętać, że organizatorami wyjazdów nie są walczący ateiści - dodaje ks. Jacek Orszulak z tarnogórskiej parafii Matki Bożej Królowej Pokoju.

Duchowni podkreślają, że kluczowy jest przykład rodziców. Jeżeli dzieci widzą, że Eucharystia jest centralnym punktem niedzieli, również one czują taką potrzebę.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maciej
  05.07.2011 21:17
  Odręczne oświadczenie rodziców dla wychowawcy nic nie znaczy jeżeli dziecko nie chce iść do kościoła na Mszę św. Byłem wiele lat na koloniach jako wychowawca i wiem jak dzieci starsze oburzały się gdy miały iść na Mszę.
  Karteczki rodziców były potrzebne za czasów komuny gdy wychowawcom nie można było brać dzieci do kościoła. Pamiętam jak na obozie harcerskim dzieci płakały że nie mogą iśc oficjalnie w niedzielę do kościoła.
  Religijny i odważny drużynowy szedł z nimi, ale przed kościołem rozbierali się z mundurków żeby "kapuś" z partii nie doniósł na drużynowego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8