DzP: Były przeor może być sądzony

- Nie ma przeszkód, by oskarżony o kradzież były przeor kamedułów stanął przed krakowskim sądem - informuje "Dziennik Polski".

Biegli lekarze zbadali ponownie byłego zakonnika, gdy wyszło na jaw, że od kilku lat pracuje w wadowickim starostwie i na zdrowie nie narzeka. Ojciec Maksymilian, czyli dziś Witold K., w 2008 r. został oskarżony o przywłaszczenie 110 tys. zł oraz mebli na szkodę klasztoru, a także kradzież zabytkowej rzeźby Chrystusa Frasobliwego oraz XIX-wiecznego obrazu "Erem bielański" o łącznej wartości 10 tys. zł.

Akt oskarżenia został skierowany do sądu trzy lata po wszczęciu śledztwa, w którym na początku badano jedynie okoliczności włamania do klasztornej biblioteki i kradzieży ksiąg. Z biegiem czasu pojawiły się nowe wątki m.in. kradzieży i nieprawidłowego gospodarowania pieniędzmi. Specjalna grupa policjantów zajmujących się kradzieżami dzieł sztuki zatrzymała Witolda K. w domu jego znajomej. Tam policjanci znaleźli rzeźbę Chrystusa Frasobliwego, którą zakonnik podarował kobiecie, gdy był jeszcze przeorem klasztoru.

Zakonnik nie przyznał się do winy. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, ponieważ figurka okazała się dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury. Duchowny przestał pełnić funkcję przeora, a Stolica Apostolska po kontroli przeprowadzonej w klasztorze mianowała zarządcę komisarycznego.

W marcu 2009 r. sędzia zawiesiła proces z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego. Decyzja została podjęta w oparciu o opinię biegłych, z której wynikało, że Witold K. z powodu poważnej choroby nie może uczestniczyć w procesie.

I pewnie nie byłoby kolejnych rozpraw, gdyby na jaw nie wyszedł fakt zatrudnienia Witolda K. w biurze promocji wadowickiego starostwa. Były zakonnik pracuje tam od 2007 r. i dostał etat po wygranym konkursie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Beata
  05.07.2011 09:10
  Ręce opadają co une wyprawiają pod płaszczykiem świętości.
  A w jakim związku był były przeor ze zwoją znajomą? Czy to czasem nie związek partnerski?
 • Ak
  05.07.2011 10:59
  Jeden zagubiony na 99 którzy się nie zagubili...

  Najgorsze jest zgorszenie, które ludzi słabej wiary może sprowadzić na te same manowce ...
 • bukaj
  06.07.2011 07:56
  O ile mi wiadomo, Witold K. już od roku nie pracuje w Wadowicach. Było o tym głośno w Necie. Pracował tam do końca lipca 2010 r. Jak wyjaśnić ten i podobne upadki? „Tajemnica Nieprawości”. Módlmy się o Boże miłosierdzie i nawrócenie dla Ojca Maksymiliana, a dla nas o potrzebne łaski, abyśmy nie upadli podobnie. Na takich przykładach widać wyraźnie, że nikt nie może czuć się bezpiecznie. Szatan nie śpi, lecz walczy z nami i o nas. Musimy współpracować z Chrystusem zawsze i do końca. Sami nie damy rady wytrwać w wierności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9