Papież: Porzucić życie w przemocy

Benedykt XVI powiedział wiernym podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański, że tylko wyrzeczenie się przemocy może zagwarantować "przyszłość godną człowieka". Papież apelował o stosowanie zasady łagodności i szacunku.

Zwracając się do wiernych, zgromadzonych na Placu świętego Piotra, Benedykt XVI zachęcił do refleksji nad losem ludzi na świecie, "uciskanych przez trudne warunki życia, ale też pozbawionych punktów odniesienia, pozwalających odnaleźć sens i cel egzystencji".

"Masy wycieńczonych znajdują się w krajach najuboższych, dotkniętych niedostatkiem, ale także w krajach najbogatszych wielu jest mężczyzn i kobiet niezadowolonych, wręcz chorych na depresję" - podkreślił papież. Następnie dodał: "Pomyślmy o licznych wygnańcach i uchodźcach, o tych, którzy emigrują, wystawiając na niebezpieczeństwo swoje życie".

"Jezus obiecuje, że da wszystkim ukojenie, stawia jednak warunek: +Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem+" - mówił Benedykt XVI.

"Jarzmem Chrystusa jest prawo miłości, jest Jego przykazanie, które pozostawił swym uczniom. Prawdziwym lekarstwem na rany ludzkości, zarówno materialne, jak głód i niesprawiedliwości, jak i psychologiczne i moralne, spowodowane przez fałszywy dobrobyt, jest reguła oparta na braterskiej miłości, która ma swoje źródło w miłości Boga" - przypomniał wiernym papież.

"Dlatego - tłumaczył - należy porzucić drogę arogancji, przemocy wykorzystywanej do zdobycia pozycji coraz większej władzy, dla zapewnienia sobie sukcesu za wszelką cenę".

"Również wobec środowiska należy wyrzec się agresywnego stylu, jaki dominował w ostatnich wiekach i przyjąć rozumną +łagodność+. Jednakże przede wszystkim w stosunkach międzyludzkich, społecznych, reguła szacunku i wyrzeczenia się przemocy, czyli siły prawdy przeciwko wszelkim nadużyciom, jest tą, która może zagwarantować przyszłość godną człowieka" - powiedział papież.

Ogłosił, że w najbliższych dniach uda się na letni wypoczynek do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Tam też od następnej niedzieli będzie spotykać się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W lipcu nie będzie papieskich audiencji generalnych w środy.

Na kolejnej stronie znajdziesz pełny tekst papieskiego wystąpienia.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8