MB Loretańska w Głogówku ukoronowana

W sobotę 2 lipca figura Matki Bożej Loretańskiej w sanktuarium w Głogówku na Opolszczyźnie została ukoronowana papieskimi koronami. Korony poświęcił w zeszłym roku w Watykanie Benedykt XVI. Pobłogosławił też ich fundatorom.

O godz. 10.30 na głogóweckim Rynku rozpoczęło się czuwanie modlitewne, a o godz. 11.00 msza św. koronacyjna, której przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

„Przez tę koronację chcemy powiedziec Maryi: <<Kochana Matko, bądź naszą Królową. Nie znaczy to nic innego, jak powiedzieć: <<chcemy spełniać wszystko, czego Ty pragniesz, bo to wszystko wypływa z Twego Matczynego, dobrego serca. To jest dla nas najlepsze. A czego Maryja pragnie? Co uważa dla nas za najlepsze? <<Zróbcie wszystko, co Syn mój wam powie>>” – przekonywał kardynał Grocholewski.

Przewodniczący Eucharystii i koronacji prosił wiernych zgromadzonych na Rynku, aby Maryję uczynili „Matką i Królową swoich parafii, swoich społeczności, swoich rodzin, swoich domów zakonnych, swoich serc, swoich myśli, swoich pragnień”. I zapewniał, że wtedy Ona, ta wspaniała Matka będzie ich prowadziła do największego Dobra, do Chrystusa, którego dzisiaj świat tak bardzo potrzebuje.

Ksiądz Kardynał mówił, że dzieci Maryi realizują wolę Chrystusa na co dzień, w swoich rodzinach, w życiu społecznym czy politycznym. Że prawdziwy czcicel Maryi nie zadawala się miernotą. Dlatego apelował: „Bądzcie chrześcijanami czynu”.

Na koniec prefekt Kongregscji prosił Matkę Bożą Loretańską z Głogówka: „Maryjo, Matko i Krolowo, bądź z nami, bądź w nas, pomóż nam czynnie kochać Chrystusa”.

Po koronacji kustosz sanktuarium w Głogówku o. Krzysztof Hura w imieniu zebranych błagał Maryję, aby wzięła pod swoją opiekę nasze rodziny, krewnych, przyjaciół i nas samych. Prosił Matkę Boga, aby wierni na Jej wzór poprzez spełnianie codziennych obowiązków, cichą i pokorną służbą budowali Królestwo Chrystusa. „Abyśmy czcząc Ciebie coraz więcej i więcej, zachowali wiarę Kościoła, mężnie jej bronili, wytrwale ją głosili i według niej żyli” – zakończył.

Jednocześnie kustosz zobowiązał siebie i swoich współbraci – franciszkanów, że będą z całego serca troszczyć się o Jej kult, że będą wielbić Jej imię, że będą gorliwie głosić Jej cnoty, chwalić Jej łaskawość i składać Jej cześć w tej franciszkańskiej świątyni i na wszystkich miejscach swojej ziemskiej wędrówki.

W koronacji wzięli udział także inni księża biskupi: ordynariusz archidiecezji katowickiej abp Damian Zimoń, ordynariusz diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji gliwickiej bp Jan Wieczorek oraz bp Paweł Stobrawa z Opola, bp Adam Szal z Przemyśla i o. bp Stanisław Dowlaszewicz z Santa Cruz w Boliwii. Byli też: ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz i ordynariusz prowincji czeskiej o. Bogdan Sikora.

Domek Loretański w Głogówku ma już 380 lat. Swoje powstanie zawdzięcza hrabiemu Jerzemu III Oppersdorffowi. Fundator był wielkim czcicielem Najświętszej Maryi Panny.

W czasie studiów w kolegium jezuitów w Austrii (Graz) zapisał się do Sodalicji Mariańskiej. W 1609 roku hrabia odbył pielgrzymkę do Mariazell (Austria). W 1610 roku przebywał w Rzymie. Z Wiecznego Miasta odbył pielgrzymkę do sławnego sanktuarium Maryjnego w Loreto. Tam zrodził się pomysł zbudowania takiej kaplicy w rodzinnym mieście. Wykonał wtedy szkice, zrobił pomiary i po powrocie do Głogówka rozpoczął realizację swojego przedsięwzięcia.

Plan hrabiego urzeczywistnił się w 1630 roku, kiedy to ukończono budowę kaplicy, a w sześć lat później dobudowano północne skrzydło kościoła, które zgodnie z oryginałem włoskim okryło Domek Loretański.

7 grudnia 1630 roku odbyła się konsekracja kościoła franciszkańskiego i Domku Loretańskiego. Poświęcenia dokonał biskup Johann Balthazar von Lisch, sufragan wrocławski. W uroczystości wzięła udział rodzina fundatora, mieszczanie głogóweccy, szlachta oraz gospodarze z okolicznych miejscowości.

Domkami loretańskimi nazywane są małe budowle wzniesione w kościele lub w jego pobliżu na wzór „Świętego domu” (Santa Casa) w Loreto. W Polsce domki loretańskie znajdują się w Gołębiu (1640 rok), Warszawie - w kościele Matki Bożej Loretańskiej (1645 rok), w Krakowie przy klasztorze kapucynów (1719 rok) i w Głogówku (1630 rok).

Sanktuarium w Loreto (środkowe Włochy) zostało zbudowane w 1294 roku z kamieni wyniesionych z Domu Matki Bożej. Dom Maryi został przeniesiony z Nazaretu przez rodzinę Aniołów, która chciała w ten sposób uchronić go przed zniszczeniem.

Zwyczaj koronowania słynących łaskami wizerunków Matki Bożej podkreśla ich godność i autentyczność kultu. Zwyczaj przyozdabiania klejnotami szczególnie czczonych i słynących łaskami wizerunków sięga początków XVI wieku.

Koronowane mogą być tylko obrazy lub rzeźby Matki Boskiej. Wyłącza się obrazy innych świętych lub błogosławionych.

Na terenie diecezji opolskiej znajdują się cztery koronowane wizerunki Matki Bożej. Natomiast pod opieką franciszkanów krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię znajduje się sześć obrazów koronowanych (w Krakowie, Kalwarii Pacławskiej, Przemyślu, Rychwałdzie, Wrocławiu i Krośnie).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8