Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem „Ja jestem Drogą i Prawdą, i Życiem”.
Po pięciu dniach pielgrzymowania przez Polskę i Litwę, blisko 400 pątników dotarło 24 sierpnia do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie, uczestnicząc w XXXII Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce z Białegostoku. Grupę do Wilna wprowadził bp Henryk Ciereszko. On też przewodniczył Eucharystii w Ostrej Bramie, wieńczącej pielgrzymi szlak, homilię zaś wygłosił grekokatolik, o. Andrzej Zalewski SVD.
Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii według św. Jana „Ja jestem Drogą i Prawdą, i Życiem”, a jego znaczenie objaśniał głoszący konferencje ks. Maciej Radziszewski. Oparł się w nich m.in. o historię proroka Eliasza oraz o nauczanie tak Ojców Kościoła, jak i współczesnych teologów.
Pielgrzymka była wspólnym zadaniem, rozłożonym pomiędzy wiele osób zrzeszonych w pielgrzymkowych służbach, a ich działania koordynował kierownik pielgrzymki, ks. Łukasz Żuk. „Bardzo dziękuję wszystkim służbom, bo nikomu z nas z osobna nie udałoby się nigdy zrobić tego, czego z Bożą pomocą dokonujemy razem” – mówił na zakończenie Eucharystii ks. Żuk. Kierownik dziękował ludziom dobrej woli, którzy gościli pątników na postojach i noclegach, wśród nich księżom posługującym w parafiach, przez które wiódł pątniczy szlak.
O pielgrzymce jako modelu Kościoła synodalnego, mówił kwatermistrz, ks. Karol Godlewski. W meldunku po wejściu na Ostrą Bramę wskazał, że Kościół, którego część stanowi pielgrzymująca z Białegostoku wspólnota, jest realizacją tego, co wobec swojego Kościoła zamierzył Jezus Chrystus, jego Boski Założyciel. „Na pielgrzymce widzimy Kościół, który jest prawdziwą ekumenią – wspólnym domem, zbierającym w sobie ludzi z różnych stron Polski i świata, przygarniającym i cieszącym się bogactwem ich mądrości i perspektywy. Kościół, który w trudach się wspiera i nie odrzuca słabych, skaleczonych i zmęczonych drogą, ale pomaga im nie ustać w drodze i o nich dba, dzięki czemu nikt w nim nie boi się tej swojej słabości okazać. Wreszcie Kościół, który słucha słowa Bożego, wierzy temu słowu i głosi chwałę Baranka – Jezusa Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, otwartym nad nami Niebem” – mówił ks. Godlewski.
W sobotę pielgrzymi uczestniczyli w tradycyjnym Apelu Maryjnym o godzinie 21.00 pod Ostrą Bramą. Po noclegu w Wilnie, niedzielnej Eucharystia w kościele pw. Ducha Świętego i powrócą to domów.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.