Abp Michalik: te dzieci są zbawione

Pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem odbył się wczoraj w Krośnie. W uroczystości, podczas której pochowano 59 dzieci, wziął udział abp Józef Michalik.

Metropolita przemyski przypomniał, że przez wiele wieków toczyła się dyskusja na temat zbawienia dzieci zmarłych przed przyjęciem chrztu, jednak kilka lat temu Kościół ogłosił, że są one zbawione.

„Znany jest od początku tzw. chrzest pragnienia. Te dzieci są ochrzczone w oparciu o uniwersalną, powszechną wolę zbawczą Kościoła. Rodzice chcą zbawienia dla dzieci, dlatego Kościół, my wszyscy chcemy i ufamy Chrystusowi, więcej: Chrystus chce zbawienia każdego człowieka i niewinnego dziecka tym bardziej. Dlatego pogrzebiemy te ciała z czcią i szacunkiem, bo są to dzieci zbawione i możemy się modlić o ich pomoc. One nie osiągnęły pełni rozwoju, ale przecież żadnej winy nie mają” – mówił abp Michalik.

Starania o przeprowadzenie pogrzebu nienarodzonych dzieci trwały od września ubiegłego roku. Ich inicjatorami było małżeństwo lekarzy: Andrzej i Beata Guzikowie z Krosna.

„Jest to miejsce spotkania rodziców z dzieckiem, które utracili. Można przyjść, pomodlić się, rozmawiać i w ten sposób pożegnać swoje dziecko, a jednocześnie być z nim cały czas” – mówi Andrzej Guzik. Przypomina, że matki, które utraciły swoje dzieci, zgodnie z prawem mogą je odebrać ze szpitala i pochować. Jako pracownik krośnieńskiego szpitala zapewniał, że od wielu lat, żadne ciało dziecka nie zostało zutylizowane, a grzebane na cmentarzu, jednak bez obrzędów pogrzebowych. Zamierzeniem inicjatorów jest organizowanie pochówku nieodbieranych dzieci co roku 15 października – w Dniu Dziecka Utraconego.

Środową uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Piotra i Jana z Dukli, z udziałem abp. Józefa Michalika, kilkudziesięciu kapłanów i kilkuset wiernych z różnych rejonów archidiecezji przemyskiej. Po niej małe trumienki z ciałami dzieci zostały włożone do jednej dużej i przeniesione na cmentarz komunalny, gdzie spoczęły w specjalnie przygotowanym grobie. Na nim znajduje się napis: „Dzieci zmarłe przed urodzeniem” oraz cytat z Księgi Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię. Nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11