"Bratanki" w obronie wartości w UE

Do wspólnej obrony wartości chrześcijańskich w Unii Europejskiej nawoływał w środę Polaków i Węgrów bp Janos Szekely z Budapesztu. Podczas Mszy na Jasnej Górze tysiąc pielgrzymów z Węgier dziękowało Polakom za tysiąc lat przyjaźni obu narodów.

"Drodzy polscy bracia, bądźmy w Unii Europejskiej - Polacy i Węgrzy - tymi, którzy zachowają wartość wiary, życia, rodziny, narodu. Tak jak modlicie się w codziennym Apelu Jasnogórskim - +czuwam+. Czuwajmy razem" - mówił biskup pomocniczy archidiecezji Esztergom-Budapeszt podczas mszy, będącej jednym z głównych punktów Narodowej Pielgrzymki Węgrów do Polski.

Ok. tysiąca Węgrów przybyło na Jasną Górę we wtorek po południu z Krakowa, gdzie rozpoczęła się ich pielgrzymka; w czwartek odwiedzą Stary Sącz - miejsce działalności i pochówku św. Kingi z węgierskiego rodu Arpadów. Na trasie pielgrzymki są najważniejsze miejsca kultu łączące Polaków i Węgrów.

Narodowa Pielgrzymka Węgrów do Polski to jedno z wydarzeń, związanych z przekazaniem Polsce przewodnictwa w UE; to również forma symbolicznego przekazania prezydencji. W swojej homilii bp Szekely zwrócił uwagę, że Europa wówczas będzie prawdziwą, pełną życia i nadziei wspólnotą, gdy jej mieszkańcy przyjmą płynące od Boga światło wiary. Nawoływał, by Europa "otworzyła drzwi temu światłu", pozwalając mu wejść do jej życia i codzienności.

Biskup podkreślił, że węgierska konstytucja odwołuje się do chrześcijańskich tradycji i broni ich. Tym samym - jak mówił - "światło Boga () oświeca naszą konstytucję i nasze społeczeństwo".

"My, Węgrzy jesteśmy dumni z tego, że w naszej konstytucji jest odwołanie do Boga; że jest w niej zapisane imię stwórcy; że zachowane są w niej wartości i dziedzictwo chrześcijańskie. Dumni jesteśmy z tego, że nasza nowa konstytucja broni praw małżeństwa, które jest małżeństwem kobiety i mężczyzny, i broni życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci" - powiedział.

Biskup nawiązał do tradycyjnie dobrych stosunków między Polakami a Węgrami.

"Dziękujemy wam za przyjaźń polsko-węgierską, która trwa od tysiąca lat. Dziękujemy, że w 1956 r., w czasie węgierskiej rewolucji, tak wielu Polaków dało swoją krew, by pomóc rannym w tych smutnych wydarzeniach. Dziękujemy za Jana III Sobieskiego (); dziękujemy za Jana Pawła II, który jest owocem polskiej ziemi i jej darem dla całego Kościoła i świata. Dziękujemy za waszą wiarę, za wasze oddanie, za to, że wypełniliście powołanie, jakie Bóg dał polskiemu narodowi" - mówił Szekely.

Biskup nawiązał do nauczania Jana Pawła II, który wskazywał, że potęga zła nie jest nieograniczona. Wezwał do życia w myśl chrześcijańskich zasad, stawiając tym samym granicę dla działania złego. Nawoływał, by drogi - zarówno te prowadzące na Jasną Górę, jak i wewnętrzne drogi każdego człowieka - nie zarosły trawą. Wskazał na znaczenie takich pojęć i wartości jak wiara, rodzina, naród, ziemia i wspólnota. Jak mówił, ich obrona to przeciwstawienie się źle rozumianej globalizacji.

Msza na Jasnej Górze była głównym punktem środowych uroczystości związanych z węgierską pielgrzymką. Wcześniej, we wtorek, podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego, Węgrzy złożyli wotum dla Jasnej Góry - ryngraf, w którego wnętrzu umieszczono podtrzymywane przez dwa anioły węgierskie godło oraz napis w dwóch językach "Dziękujemy". Wotum będzie umieszczone w Kaplicy Cudownego Obrazu.

W pielgrzymce uczestniczy m.in. przewodniczący węgierskiego parlamentu, Laszlo Koever. Po wtorkowej wieczornej modlitwie podkreślił on, że Unia Europejska powinna strzec i budować swoją przyszłość na wartościach.

"Wielu te wartości rozumie źle. Nieraz te wartości, o których mówią, zupełnie jakby nie wiążą się z ich życiem. My Polacy i Węgrzy wiemy, () jaka jest tajemnica tych wartości" - powiedział Koever, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry; podkreślił, że wartości te tkwią w chrześcijańskich korzeniach Europy.

Paulini z Jasnej Góry ofiarowali Węgrom wierną kopię Obrazu Jasnogórskiego, która trafi do kaplicy w bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Przywieziony z Częstochowy obraz będzie oficjalnie przekazany podczas uroczystości przed gmachem węgierskiego parlamentu.(PAP)

mab/ abr/

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9