Kard. Nycz: nie ulegać presji

Z apelem do polityków, by stanowiąc prawo, nie ulegali presji niektórych środowisk chcących zrównania małżeństwa z innymi związkami - zwrócił się w czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas warszawskiej procesji Bożego Ciała.

"Jako chrześcijanie uczestnicząc w życiu społecznym, musimy świadczyć czym dla człowieka jest małżeństwo: że ono i tylko ono jest podstawą rodziny, zaś rodzina jest wspólnotą podstawową dla całego społeczeństwa. Musimy też z bólem mówić i wołać, ale i modlić się za te małżeństwa, które się rozpadły, a jest ich w ostatnich 20 latach ogromnie dużo" - mówił kard. Nycz do około 15 tysięcy wiernych zgromadzonych przed warszawskim kościołem św. Anny i na Placu Zamkowym.

Hierarcha dodał, że rozpad rodziny to "często dramat dzieci i młodzieży". "To zwraca naszą uwagę w kierunku tych wszystkich, którzy są odpowiedzialni za pomoc rodzinie, każdej rodzinie. To są najpierw same rodziny; ci, którzy w nich żyją; ci, którzy się do małżeństwa przygotowują, ucząc się miłości ofiarnej, poświęcenia, gotowości, by złożyć przysięgę na całe życie. Myślimy o instytucjach powołanych do pomocy rodzinie, o samorządach, oświacie, służbie zdrowia, Kościele, parafiach i o państwie polskim" - podkreślił metropolita warszawski.

Jak mówił kard. Nycz, troska o rodzinę i jej kondycję każe zapytać, "czy zrobiliśmy i czy robimy wszystko co należy uczynić dla rodzin". Zaznaczył, że chodzi o duszpasterstwo rodzin i narzeczonych, ale też o politykę prorodzinną realizowaną przez państwo.

"Na wiele rzeczy brakuje środków, ale jeśli zabraknie dla rodzin, skutki negatywne będą zwielokrotnione. Kościół zawsze stawał, staje i będzie stawał w obronie małżeństwa i rodziny, będzie bronił godności człowieka i jego podstawowych praw, na czele z prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, bez żadnych wyjątków" - podkreślił kard. Nycz.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6