Kardynał Stanisław Ryłko, szef papieskiej Rady ds. Świeckich, został przewodniczącym rady programowej Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, która we wtorek spotkała się po raz pierwszy - poinformował szef placówki ks. Paweł Danek.
Rada zrzesza osoby, które reprezentują fundatorów wadowickiego muzeum, m.in. resort kultury, samorządy Wadowic i Małopolski oraz kurię krakowską.
Dyrektor muzeum w rozmowie z PAP powiedział, że spośród 10 członków rady wybrano także dwóch wiceprzewodniczących. Zostali nimi: wicedyrektor Muzeum na Wawelu Jerzy Petrus oraz marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa (PO). Sekretarzem będzie Barbara Dziwisz, bratanica metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza i radna sejmiku małopolskiego (PO).
W radzie programowej zasiedli także: były minister sprawiedliwości w gabinecie Donalda Tuska - Zbigniew Ćwiąkalski, który reprezentuje środowiska uniwersyteckie Krakowa, radny powiatu wadowickiego Stanisław Kotarba (PO), wadowicki radny sejmiku małopolskiego Jerzy Ochman (PO), sekretarz metropolity krakowskiego ks. Dariusz Raś, dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Joanna Bojarska-Syrek, a także fundator, który kupił dom rodzinny i przekazał go kurii krakowskiej, Ryszard Krauze.
Rada zatwierdziła we wtorek statut placówki. Zapoznała się ze sprawozdaniem z dotychczasowej działalności. "W tej chwili muzeum się tworzy. Rada zapoznała się z krótkim omówieniem dotychczasowej i obecnej działalności. Krótko omówiliśmy też założenia do strategii placówki" - powiedział dyrektor placówki ks. Danek.
W przyszłości rada będzie określała podstawowe kierunki działania muzeum.
Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II powstało w 1984 roku. Mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie i w której w 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. Obecnie muzeum jest gruntownie przebudowywane. Ks. Danek powiedział, że do października powinny zostać zakończone prace konstrukcyjne w budynku. Następnie przeprowadzone zostaną prace wykończeniowe. W lutym budynek ma być gotowy. Wtedy rozpocznie się montaż nowej ekspozycji. Otwarcie placówki zaplanowano na koniec 2012 roku.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.