Rządu z episkopatem rozmowy

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisja Wspólna Episkopatu i Rządu podsumowała prace Komisji Majątkowej - poinformował współprzewodniczący tego gremium ze strony rządowej minister MSWiA Jerzy Miller


Innym ważnym tematem obrad Komisji Wspólnej była rozpoczynająca się za kilkanaście dni polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Strona kościelna przypomniała, że Traktat Lizboński w art. 17 zobowiązuje instytucje unijne do regularnego, przejrzystego i otwartego dialogu z Kościołami chrześcijańskimi. Z związku z tym istnieje zwyczaj, funkcjonujący od 15 lat, że każda prezydencja spotyka się z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich. W takim spotkaniu zwyczajowo bierze udział także sekretarz generalny COMECE, przedstawiciel europejskiej struktury Kościołów protestanckich (komisji „Kościół i społeczeństwo” Konferencji Kościołów Europejskich) oprócz przedstawicieli miejscowych Kościołów. Ze strony rządowej uczestniczy w nim premier, bądź minister spraw zagranicznych lub minister ds. europejskich. W związku z tym przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik skierowali wspólny list do premiera Donalda Tuska, proponując, aby w Polsce takie spotkanie zostało zorganizowane na początku prezydencji.

Abp Głódź wskazał na Węgry, które swoją prezydencję rozpoczęły od modlitwy oraz na doświadczenia 15 państw wchodzących w skład Unii, które do tej pory miały prezydencję i wkład Kościoła katolickiego, w budowanie wspólnej Europy. "Trzeba omówić kwestie, także w wymiarze ekumenicznym, obrony praw religijnych w Europie i na świecie, spraw rodzinnych, problemów demograficznych, polityki prorodzinnej" – wyjaśnił arcybiskup.

Biskupi przypomnieli – co zresztą było już poruszane na poprzednim spotkaniu Komisji Wspólnej – że strona kościelna apeluje do rządu polskiego - co było ważne dla prezydencji węgierskiej - mianowicie o uwzględnienie w ramach naszej prezydencji polityki rodzinnej, szczególnie w obliczu wyzwań demograficznych oraz by doprowadzić do tego, aby 2012 r. był ogłoszony w Europie Rokiem Rodziny.

Przy tej okazji biskupi przypomnieli stronie rządowej, że zbyt rzadko dochodzi do spotkań zespołu ekspertów ds. polityki rodzinnej powołanego przy Komisji Wspólnej. „Przypomnieliśmy też, że w sprawie rozwodów i separacji w wielu krajach europejskich są znacznie bardziej rozwinięte formy mediacji niż w Polsce” – poinformował bp Budzik.

Natomiast jeśli chodzi o sposób włączenia się Kościoła – w sensie religijnym i liturgicznym - w inaugurację polskiej prezydencji, zostanie to postanowione na najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, zaplanowanym na 24 i 25 czerwca br.

Strona kościelna poruszyła także kwestie związane z organizacją lekcji religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych oraz relacji między sądami kościelnymi a instytucjami państwowymi przy procesach kanonicznych, zwłaszcza w zakresie udostępniania dokumentacji medycznej. Strona kościelna przedstawiła również propozycje zmiany umowy między rządem a Konferencją Episkopatu Polski dotyczącą statusu prawnego wydziałów kościelnych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Abp Sławoj Leszek Głódź poinformował, że podczas spotkania Komisji Wspólnej wyraził też niepokój w związku z przygotowaniami ustawy o umowie partnerskiej, która pozwalałaby legalizować związki homoseksualne. – Te związki, jak i adoptowanie przez nie dzieci, jest z punktu widzenia Kościoła katolickiego nie do przyjęcia – podkreślił hierarcha.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11