Między innymi projekt statku kosmicznego autorstwa św. Maksymiliana Kolbego będzie można obejrzeć w gmachu Senatu RP. W środę 15 czerwca w południe zostanie tam otwarta wystawa „KOLBE. Historia życia św. Maksymiliana”. Powstała ona z okazji trwającego Roku Kolbiańskiego
Nie wszyscy wiedzą, że św. Maksymilian Kolbe – zakonnik z Niepokalanowa, który w 1941 r. w Auschwitz oddał życie za nieznajomego sobie człowieka, interesował się techniką i tworzył projekty wynalazków. W najbliższą środę 15 czerwca, będzie je można zobaczyć w budynku Senatu RP.
Wystawę „KOLBE. Historia życia św. Maksymiliana” otworzy o godz. 12.00 Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz. Intencją Senatu jest pokazanie św. Maksymiliana nieznanego światu. Na 25 planszach umieszczono ponad 100 zdjęć z różnych okresów jego życia. Fotografie pochodzą z archiwum klasztoru ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Większość z nich nie była wcześniej publikowana. Całość dopełniają rękopisy oraz dokumenty ojca Maksymiliana, a także fotokopie jego listów.
Uprzywilejowane miejsce na wystawie znajdują projekty wynalazków, które tworzył ojciec Kolbe. Są to prototypy telegrafów oraz ... model statku kosmicznego. Nowoczesną techniką – jak się okazuje - o. Maksymilian interesował się przez całe życie – w 1936 r. był jednym z pierwszych pasażerów kolei linowej na Kasprowy Wierch, a w 1938 r. uczestniczył w Berlinie w pierwszym pokazie telewizyjnym. W tym samym roku na terenie swojego klasztoru założył pierwsze w Polsce katolickie Radio Niepokalanów, planował również budowę lotniska.
Uzupełnieniem wystawy „KOLBE. Historia życia św. Maksymiliana” jest album pod tym samym tytułem, w którym jest ok. 300 fotografii oraz wypowiedzi osób, które znały Świętego. „Święty Maksymilian był to człowiek niezwykły, który pioniersko wprzągł nowoczesne media, w tym środki komunikacji społecznej, w dzieło ewangelizacji” – zwraca uwagę we wstępie do albumu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Wystawa i album powstały w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie, a ich autorem jest Tomasz Krzyżak, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej.
Wystawa w Senacie i album jej poświęcony to kolejny akord uroczystości związanych z obchodami Roku Kolbiańskiego. W lutym br. franciszkanie przypomnieli uwięzienie ich współbrata na Pawiaku. W sierpniu czeka nas najważniejszy punkt obchodów – upamiętnienie śmierci świętego. W dniach 13-15 sierpnia odbędą się uroczystości w Harmężach, Oświęcimiu i Niepokalanowie: m.in. sesja naukowa "Św. Maksymilian - ocalić człowieczeństwo" w Oświęcimskim Centrum Kultury, a także uroczystości jubileuszowe na terenie Państwowego Muzeum KL Auschwitz Birkenau.
Ogłoszony przez Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce Rok Kolbiański trwa od 14 sierpnia 2010 r. do 15 sierpnia 2011 r. Ze względu na inicjatywę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który na posiedzeniu 21 października 2010 r., podjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2011 Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, obchody rocznicowe wykraczają poza ramy czasowe Roku Kolbiańskiego.
Rok ten jest odpowiedzią na wezwanie Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego: Nie gaście ducha Ojca Maksymiliana. Jak podkreśla rzecznik prasowy Roku o. Marek Wódka OFMConv, ta zachęta zachowuje swoją aktualność oraz znaczenie, gdyż postać św. Maksymiliana nie została i nie może zostać zarchiwizowana, lecz jest ciągle źródłem inspirującym i nieustannie w duchu profetycznym wskazuje drogę do przebycia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).