Mamy obowiązek mówić o prawdzie i o tym, co dzieje się na Ukrainie, przypomniał bp Paweł Gonczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, podczas trwającego we włoskim Palermo XV Tygodnia Europejskiego. Tegoroczna edycja tego cyklicznego spotkania odbywa się pod hasłem: „Cała ludzkość wznosi do nieba głośne wołanie: sprawiedliwość i pokój”.
Organizowany w Palermo „Tydzień Europejski” wpisuje się w kontekst jubileuszu 400-setnej rocznicy odnalezienia relikwii św. Rozalii, głównej patronki tego sycylijskiego miasta. Jednym z głównych tematów tego wydarzenia, jest wojna na Ukrainie. W trakcie odbywającego się tutaj panelu dyskusyjnego zabrali głos m.in. bp Paweł Gonczaruk z Charkowa, bp Dionisio Lachowicz, greckokatolicki egzarcha Włoch, a także o. Jarosław Krawiec, przełożony dominikanów na Ukrainie.
Jak podkreślił bp Gonczaruk: „Mamy obowiązek mówić o tym, co odbywa się na Ukrainie, że jest wojna i w rodzinie świata dzieje się niesprawiedliwość. Mamy takie nastawienie, że się nie poddamy, będziemy walczyć do końca i miasto Charków nie może być zdobyte przez Rosjan”.
Biskup z Charkowa podziękował wszystkim tym, którzy w całej Europie wspierają duchowo i materialnie dotkniętą wojną Ukrainę. Zaznaczył, że Ukraina bardzo dziś potrzebuje nie tylko międzynarodowego wsparcia, a intensywnej modlitwy w intencji pokoju. Diecezja Charkowsko-zaporoska jest tą z rzymskokatolickich diecezji Ukrainy, gdzie toczą się największe boje. Charków od miesięcy nękany jest rosyjskimi atakami z powietrza.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.