Chrześcijaństwo jest charyzmatyczne

Wiele ruchów w Kościele katolickim jest wyrazem duchowości charyzmatycznej, ale to życie chrześcijańskie samo w sobie jest charyzmatyczne - podkreśla Amerykanin Bruce Yocum

Jest on jednym z twórców ruchu odnowy charyzmatycznej. W specjalnym wywiadzie na portalu Wydziału Ewangelizacji diecezji bielsko-żywieckiej współzałożyciel wspólnot „Miecz Ducha” zauważa, że mówienie o Odnowie w Duchu Świętym czy Szkole Nowej Ewangelizacji lub innych konkretnych ruchach, jako posiadających duchowość charyzmatyczną, „jest w pewnym sensie fałszywe”.TŁUMACZENIE:
„Po II Soborze Watykańskim pojawiła się w Kościele nowa forma wyrażania duchowości katolickiej, która charakteryzuje się nowym, odnowionym doświadczeniem obecności i działania Ducha Świętego w życiu poszczególnych osób a także doświadczeniem mocy i możliwości korzystania z tego, co Nowy Testament nazywa darami Ducha Świętego, takimi jak dar proroctwa, dar języków czy dar uzdrawiania. Większość z nich jest zazwyczaj związanych z doświadczeniem chrztu w Duchu Świętym”.

Charyzmatyk zaznacza, że sformułowanie „duchowość charyzmatyczna” oznacza w istocie duchowość katolicką.

Yocum odnosi się także do zjawiska nazywanego „spoczynkiem w Duchu” - polegającym na doświadczeniu obecności Bożej, kiedy osoba, nad którą się ktoś modli, czuje się bardzo zrelaksowana, a czasami nawet osuwa się na ziemię. W opinii Amerykanina „spoczynek w Duchu” nie jest powszechnym doświadczeniem.TŁUMACZENIE:
„Faktem jest, że jeśli coś zaczyna być popularne, to się rozprzestrzenia. Jestem związany z odnową charyzmatyczną od czterdziestu lat i przez większość tych lat bardzo rzadko zdarzało się, żeby ktoś, z kim się modlono padał na ziemię. Obecnie staje się to bardzo popularne. Osobiście nie wierzę, że pojawił się nagle nowy sposób wyrażania się. Myślę, że dzieje się tak dlatego, że ludzie widząc, jak inni to robią myślą, że oni też powinni się tak zachować, otwierają się na takie doświadczenie i w ten sposób się to popularyzuje”.

Yocum gościł w Bielsku-Białej na zaproszenie działającej od 25 lat Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze”. Charyzmatyczna wspólnota, której początkowo ojcem duchowym był dziś już nieżyjący dominikanin o. Joachim Badeni, liczy około obecnie 200 dorosłych osób i należy do światowego łańcucha wspólnot „Miecz Ducha”. Jej członkowie założyli też katolicką szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Wspólnota zasłynęła z licznych przedsięwzięć ewangelizacyjnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11