"L'Osservatore Romano" przeciw wolnym związkom

W krytycznym artykule watykański dziennik "L'Osservatore Romano" wyraził zdumienie orzeczeniem Sądu Najwyższego Włoch, który przyznał odszkodowanie zarówno wdowie po ofierze wypadku drogowego i jej dzieciom, jak i jego nowej partnerce i ich potomkom.

"Wolne związki są równoważne z prawowitymi rodzinami w dziedzinie odszkodowań. Orzekł to włoski Sąd Najwyższy"- tak wyrok ten podsumowała watykańska gazeta podkreślając, że wywoła on dyskusję. Na łamach tych przytoczono opinię prezesa stowarzyszenia adwokatów, zajmujących się sprawami rodzinnymi i rozwodowymi, którego zdaniem orzeczenie to jest "historyczne".

"Ale wyrok ten - ocenia "L'Osservatore Romano" - budzi wątpliwości, także tych, którzy nie chcą w żaden sposób wyrządzać szkody w kwestii odszkodowania osobom, żyjącym w wolnych związkach i ich dzieciom". Dziennik stwierdza, że we Włoszech jest około 1 miliona wolnych związków, a co piąte dziecko rodzi się poza małżeństwem.

"Wolny związek i małżeństwo to głęboko odmienne wybory: w małżeństwie jest wyraźny wybór, mocna publiczna deklaracja odpowiedzialności, uznanie tego związku uczuciowego za konstytutywny fundament własnego życia, w wolnym związku - tylko ulotne zobowiązanie, odpowiedzialność sama z siebie ograniczona i tymczasowa"- wskazuje się w artykule.

Pada w nim też pytanie: "Dlaczego zatem miałyby one zostać zrównane tak na płaszczyźnie kulturowej, jak i potem na prawnej?".

Dziennik podkreśla, że przypomniał o tym papież Benedykt XVI podczas niedawnej pielgrzymki do Chorwacji, gdzie położył nacisk na różnice między małżeństwem a "innymi formami współżycia" i apelował o to, by "nie ulegać zsekularyzowanej mentalności, która proponuje wolny związek jako przygotowanie albo wręcz jako coś co zastępuje małżeństwo".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7