Pod hasłem „Opieka to praca, praca to opieka” w Watykanie trwa międzynarodowe spotkanie poświęcone godności pracy ludzkiej, szczególnie w odniesieniu do migrantów. Inicjatorami tego wydarzenia są watykańska Dykasteria ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka i Międzynarodowa Katolicka Komisja Migracyjnej (ICMC).
Ks. Roberto Vitillo, który jest sekretarzem generalnym tej organizacji podkreśla, że wspieranie praw pracowniczych i godnych warunków zatrudnienia są drogą do skutecznych przemian społecznych. Jest to jeden ze sposób osiągnięcia Celów Rozwoju Społecznego do 2030 roku. Ks. Vitillo podkreśla, że watykańskie sympozjum stanowi pewną konkluzję sześciu lat prac ok. 30 różnych międzynarodowych organizacji katolickich w ramach projektu „Przyszłość pracy po Laudato si'”.
Projekt ten obejmował szereg inicjatyw badawczych, dzielenie się dobrymi praktykami i publikacje, które zostały opracowane organizacje należące do projektu. Kończąc jego pierwszą fazę projektu, przygotowano raport, w którym jako nadrzędna pojawia się perspektywa „Opieka to praca. Praca to opieka”. „Istotne jest to, że wspominał o tym wielokrotnie Ojciec Święty mówiąc o społeczeństwie opiekuńczym i wspólnocie troski, zarówno w encyklice Laudato si', jak adhortacji apostolskiej Laudate Deum, o trosce o stworzenie” – mówi mediom watykańskim ks. Vitillo. Podkreśla, że teraz w Rzymie rozpoczyna się drugą faza projektu. Uczestniczy w niej 60 ekspertów Organizacji narodów Zjednoczonych, a także z całej Europy, którzy są zaangażowani w budowanie sprawiedliwości społecznej oraz zapewnianie praw pracowniczych i godnej pracy dla wszystkich. W konsultacjach uczestniczą również naukowcy, przedstawiciele i członkowie związków zawodowych oraz przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.