Dzień Dziękczynienia

Prawie tysiąc osób idzie w Białym Marszu z Placu Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie.

Procesja, w której niesiona jest ampułka z krwią błogosławionego Jana Pawła II, to początek obchodów Dnia Dziękczynienia.

Na poszczególnych odcinkach Białego Marszu relikwie będą nieśli przedstawiciele m.in. duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Anny, Drogi Neokatechumenalnej, Rodzin Nazaretańskich i Ruchu Światło-Życie. Na ostatnim odcinku przy parafii św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Sobieskiego) do procesji dołączy kard. Kazimierz Nycz oraz prezydenci i burmistrzowie miast papieskich z całej Polski. Procesji towarzyszą orkiestry reprezentacyjne Wojska Polskiego i Policji.

Procesja przybędzie na Pola Wilanowskie tuż przed południem. O godz. 12.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej rozpocznie się uroczysta Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Będzie jej przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli Episkopatu Polski m.in. Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

„Eucharystie odbędą się w tym dniu we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej, ale to dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II oraz za posługę prymasowską kard. Wyszyńskiego ma charakter ogólnopolski i będzie przeżywane we wszystkich parafiach w naszym kraju” – powiedział kard. Kazimierz Nycz. „Pierwsza niedziela czerwca już zawsze będzie dziękczynieniem za wielkie dzieła Bożej Opatrzności, ale co roku towarzyszą mu inne, szczegółowe motywy podziękowania” – podkreśla metropolita warszawski.

Tuż po Mszy św. relikwie bł. Jana Pawła II zostaną przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Po południu będzie można zwiedzić Panteon oraz pomodlić się przed relikwiami papieża Polaka i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

O godz. 13.30 dla najmłodszych zostanie otwarte miasteczko papieskie. Będzie po nim oprowadzał aktor ubrany w strój gwardzisty, zatrzymując dzieci przy symbolicznych punktach-miastach z życia Karola Wojtyły: w Wadowicach najmłodsi poznają małego Lolka, w Krakowie – młodego kapłana Karola Wojtyłę, w Rzymie muppety-gołębie opowiedzą jak na co dzień żył papież, a w Wilanowie dzieci dowiedzą się, dlaczego został świętym. – Postanowiliśmy powtórzyć pomysł z miasteczkiem papieskim, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podczas obchodów beatyfikacyjnych. W ten sposób uczymy najmłodsze pokolenie, kim był Jan Paweł II – wyjaśnił Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej.

Pielgrzymi będą mogli też zobaczyć Wielki Portret Jana Pawła II (złożony ze 105 tys. zdjęć), który 1 maja został odsłonięty na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej.

Podobnie jak w poprzednich latach o godz. 15.00 do nieba poszybują tysiące błękitnych baloników – symbol wdzięczności za łaski otrzymane od Bożej Opatrzności w minionym roku. Do wieczora potrwają koncerty m.in. Arki Noego i Skaldów. Po zmroku Świątynia zabłyśnie specjalną iluminacją.

W niedzielę 5 czerwca we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej odbędzie się także zbiórka do puszek na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Dzięki funduszom zebranym w ub. roku (ok. 9 mln zł) udało się zamknąć stan surowy otwarty, wykonać część betonową i stalową kopuły oraz ustawić w niej 5-metrowy krzyż. Do ukończenia stanu surowego zamkniętego (m.in. przykrycie kopuły, ocieplenie, elewację zewnętrzną, przygotowanie ołtarza) potrzeba jeszcze ok. 20 mln zł. Z kolei na ukończenie części muzealnej potrzeba 25 mln zł, a na wypełnienie jej ekspozycją 20 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7