O roli, jaką odegrał Jan Paweł II w czasach komunizmu, mówił w Radomiu metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W sobotę w tym mieście obchodzony jest dzień dziękczynienia za beatyfikację Ojca Świętego oraz uroczystości związane z 20. rocznicą wizyty papieża-Polaka.
Wieloletni sekretarz Jana Pawła II, abp Mieczysław Mokrzycki podkreślał w homilii, że Ojciec Święty od początku stawił opór komunistycznemu reżimowi. "Już jako biskup nigdy nie pozwolił sobie, widząc moralne zło i zgorszenie, na uleganie politycznej poprawności, która zamknęłaby mu usta" - mówił abp Mokrzycki.
Metropolita lwowski zauważył, że Jan Paweł II - będąc pasterzem całego kościoła powszechnego - nigdy nie przestał być "ojcem naszej ojczyzny, światłem i ozdobą Polski, jej obrońcą". "Jego patriotyzm w połączeniu z wiarą był dla mnie wielką lekcją miłości do ojczyzny" - mówił o papieżu jego sekretarz.
Msza św. odprawiona została na ołtarzu papieskim z 1991 r. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Na tę uroczystość włożył on papieski ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał mszę św. 20 lat temu w Radomiu. Uroczystości odbywały się w Wyższym Seminarium Duchownym, które podczas wizyty w tym mieście poświęcił Jan Paweł II.
Sobotnie obchody rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej, z udziałem m.in. przedstawicieli diecezjalnych władz kościelnych i samorządowych.
Ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik mówił o wkładzie Jana Pawła II w historię całego świata, Polski, a także Radomia, który 20 lat temu odwiedził. Bp Tomasik dziękował też wszystkim tym, którzy pracowali przy przygotowaniu papieskiej wizyty w Radomiu.
Biskup senior Edward Materski, pierwszy ordynariusz diecezji radomskiej, wspominał pobyt Jana Pawła II w Radomiu. Podkreślał, że czas przygotowania wizyty papieża był "okresem szczególnej jedności". "Bez względu na istniejące podziały wszyscy ze sobą współpracowali i wszystkim zależało, by wizyta Ojca Świętego w naszym mieście wypadła jak najlepiej" - mówił bp Materski.
W ramach obchodu ulicami Radomia przejechał pojazd będący repliką "papamobile", jakim podróżował Jan Paweł po Polsce w 1979 r.
Papieski samochód w towarzystwie rowerzystów i motocyklistów wyruszył z lotniska na radomskim Sadkowie, na którym 4 czerwca 1991 r. Jan Paweł II odprawił mszę świętą. Pojazd przystawał w miejscach, w których 20 lat temu zatrzymywał się Ojciec Święty, m.in. przed pomnikiem poświęconym osobom pokrzywdzonym w czasie robotniczego protestu w czerwcu 1976 r.
Przez całą sobotę wierni odwiedzający radomskie seminarium mają okazję zobaczyć zgromadzone tam pamiątki po papieżu, m.in. sutannę, ornat i buty, w których Jan Paweł II odbył dwie pielgrzymki. Zwiedzającym udostępniony został również pokój papieski, w którym odpoczywał papież podczas pobytu w seminarium. Po południu w sobotę zaplanowano wyświetlenie filmu z wizyty Ojca Świętego w Radomiu.
W trakcie imprezy odbędą się liczne koncerty, m.in. Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Grandioso" i Opoczyńskiej Orkiestry Flażoletowej. Wystąpi także zespół Arka Noego.
Jan Paweł II przebywał w Radomiu 4 czerwca 1991 r. Odprawił mszę św. na lotnisku na radomskim Sadkowie. Potem wyruszył ulicami Radomia do Wyższego Seminarium Duchownego. Ojciec Święty zatrzymał się m.in. przed pomnikiem poświęconym bohaterom radomskiego Czerwca'76. Jan Paweł II poświęcił także nowo wybudowane seminarium duchowne.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.