Suwerenne interesy państw nigdy nie mogą usprawiedliwiać zbrodni przeciwko ludzkości.
Przedstawiciel Watykanu zaapelował na forum ONZ o bardziej zdecydowane karanie zbrodni przeciwko ludzkości. Wskazał, że trzeba bardziej wytężonych wysiłków międzynarodowych mających na celu zapobieganie i karanie tych haniebnych czynów. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się w Nowym Jorku.
Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ przypomniał, że prawo międzynarodowe uznaje zbrodnie przeciwko ludzkości za przestępstwa, którym bezwzględnie należy stawić czoło. Stąd „wypracowanie uniwersalnego, wielostronnego, prawnie wiążącego instrumentu, kodyfikującego istniejące prawo zwyczajowe w tej dziedzinie, z pewnością promowałoby międzynarodową współpracę w zakresie zapobiegania i karania tych haniebnych czynów”.
Abp Caccia wskazał, że przyszła konwencja pomogłaby społeczności międzynarodowej lepiej realizować dobro wspólne, które „nigdy nie może istnieć w pełni i całkowicie, jeśli osoba ludzka nie zawsze jest brana pod uwagę”. Watykański dyplomata przypomniał w czasie nowojorskiej sesji słowa Papieża Franciszka o nadrzędnym znaczeniu godności ludzkiej. Podkreślił, że gdy popełniane są zbrodnie przeciwko ludzkości, godność ludzka jest atakowana, ale nie tracona. „Dlatego też – jak stwierdził – dodanie w dokumencie odniesienia do koncepcji godności ludzkiej, fundamentu wszystkich praw człowieka, zapewniłoby solidniejsze ramy interpretacyjne dla nowego narzędzia ustawodawczego”. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przypomniał, że suwerenne interesy państw nigdy nie mogą usprawiedliwiać zbrodni przeciwko ludzkości.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.