Dzisiaj rano lokalni chrześcijanie i nieliczni pielgrzymi zgromadzili się w Bazylice Bożego Grobu na uroczystej celebracji Wieczerzy Pańskiej.
Podczas Mszy Świętej łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa, pobłogosławił olej chorych i olej katechumenów oraz konsekrował olej krzyżma. Mszę koncelebrowali: nuncjusz apostolski, abp Adolfo Tito Yllana, biskupi pomocniczy i około 200 kapłanów. Podczas liturgii patriarcha dokonał ceremonii obmycia nóg dwunastu klerykom.
W wygłoszonej homilii kard. Pizzaballa, nawiązując do trwającej wojny, która „niesie przemoc i nienawiść, cierpienie i śmierć”, zaznaczył, że „w tym roku zdecydowanie mało jest miejsca na beztroskę i rozrywkę, za to mnóstwo miejsca na ból i łzy”.
Rozważając tajemnicę paschalnej celebracji, patriarcha zachęcił wszystkich do niesienia świadectwa nadziei. „Pomimo naszego zmęczenia i dezorientacji jesteśmy tutaj, ponieważ chcemy nadal być chrześcijanami i kapłanami Wielkiejnocy” – zaznaczył patriarcha. Hierarcha życzył kapłanom i wiernym by mieli „odwagę kroczyć śladami naszego Mistrza i dzielić Jego zamiary. Zjednoczeni z Nim – mówił – pragniemy być zdolni do coraz większej miłości, oddać się do końca, z ufnością i nadzieją pokładaną w Bogu, który wskrzesza umarłych”.
Na zakończenie eucharystii trzy razy procesyjnie okrążono kaplicę Grobu Bożego, a następnie złożono tam Najświętszy Sakrament do całodobowej adoracji.
Po południu ojciec kustosz Francesco Patton uda się z franciszkańską pielgrzymką do „Sali na górze” historycznego Wieczernika, gdzie od kilku lat sprawowana jest Eucharystia z umyciem nóg. Będą w niej uczestniczyć osoby konsekrowane oraz grupa pielgrzymów. W tym samym czasie w Bazylice Grobu Bożego patriarcha w towarzystwie duchowieństwa i wiernych będzie przewodniczył liturgii słowa, skoncentrowanej na medytacji mowy pożegnalnej Jezusa w Wieczerniku.
O godzinie 21:00 rozpocznie się „Godzina Święta w Getsemani”, której tytuł: „Czuwanie z Chrystusem w ogrodzie Oliwnym”, wyraża cały program i dogłębne znaczenie.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).