Umrzeć za Prawdę - o Bogu, o człowieku, o miłości Boga do człowieka. Taki sam los spotka Apostołów Jezusa i później poprzez wieki niezliczoną rzeszę Jego uczniów i uczennic.
Są wśród nich św. Andrzej Bobola i bł. Jerzy Popiełuszko - powiedział ks. Dariusz Giers, administrator Fundacji Jana Pawła II w Watykanie, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
Ks. Dariusz Giers w homilii nawiązał do trwającej nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego przez przyczynę dwóch wielkich męczenników, których biskupi polscy wybrali na patronów tej inicjatywy.
Komentując Ewangelię czytaną tego dnia, ks. Giers podkreślił, że „wyrok ukamienowania Jezusa jest odpowiedzią na Jego wyznanie: ‘Zanim Abraham stał się, Ja Jestem’ (J 8,58). Dla Żydów to jawne bluźnierstwo. Zarzucają Jezusowi, że czyni się większym od Abrahama, ich ojca w wierze”. Kaznodzieja przypomniał jednak, że „Jezus nie czyni siebie Bogiem, On Nim jest. On mówi prawdę o sobie, ale nie jest to do uniesienia dla starszyzny żydowskiej, uczonych w Piśmie, dlatego natychmiast, bez wyroku, chcą Mu wymierzyć karę śmierci przez ukamienowanie”. Chrystus uniknął kamienowania, ale potem umarł na krzyżu.
Administrator Fundacji Jana Pawła II w Watykanie w homilii przypomniał, że 27 kwietnia odbędą się obchody 10. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka. „Niech zmobilizuje nas to do jeszcze bardziej wytężonej modlitwy za zwycięstwo prawdy w naszym życiu i w naszej Ojczyźnie” - zachęcił kaznodzieja.
Ks. Dariusz Giers w kontekście wspomnianej nowenny przypomniał, że „miłości do Ojczyzny uczył nas św. Jan Paweł II. Pamiętamy jak przyrównywał tę miłość do miłości matki”. Ze względu na rozliczne trudności i dramaty, jakie spotkały Polskę na przestrzeni dziejów, jak mówił Papież Polak, Ojczyzna „ma prawo do miłości szczególnej”.
Jan Paweł II na różne sposoby dawał wyraz swojemu przywiązaniu do Ojczyzny. „A my rzucamy dzisiaj kamieniami obelg, oszczerstw, kłamstw, pomówień, w największego z synów Polski. Rzucamy kamieniami przekleństw w samych siebie. Targamy się na najświętsze wartości, o jakich nas stale poucza, uderzamy w świętość życia, rujnujemy zgodę i jedność narodową” - powiedział ks. Dariusz Giers.
Na zakończenie duchowny zaapelował: „Nie niszczmy lekkomyślnie dla partykularnych interesów prawdy o nas samych, prawdy o Polsce. To jest najpiękniejsza prawda, za którą warto życie dać, za którą Bogu trzeba nieustannie dziękować. Prawdą jest też, że wielu z nas o to się modli i żyje wiarą w Boga”.
Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II koncelebrowało około 40 kapłanów. W koncelebrze znalazł się również kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).