Centrum Formacji Misyjnej działa już od 40 lat

Centrum Formacji Misyjnej obchodzi 40 lecie istnienia, ale idea zrodziła się w latach 70. XX wieku. Podstawowym zadaniem CeFoM-u jest troska o formację duchową i intelektualną kandydata do wyjazdu na misje, poprzez poprzez wykłady z misjologii, lektoraty językowe, konwersatoria, spotkania formacyjne oraz ćwiczenia duchowne.

Reklama

Obchody Jubileuszu miały miejsce 24-25 stycznia w siedzibie Centrum przy ulicy Byszewskiej oraz na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego. Konferencja została zorganizowana przy współpracy z Katedrą Misjologii UKSW.

W ramach konferencji misjonarze z całego świata dzielili się swoimi świadectwami oraz doświadczeniami z etapu przygotowywania do wyjazdu na misje. Przeważały wypowiedzi akcentujące potrzebę istnienia CMF i wyrazy uznania dla pracy, która w tej instytucji jest wykonywana. Pojawiły się także głosy krytyczne. Dotyczyły one główne formy prowadzenia formacji duchowej.

Poruszono też wątek niejasnych i nie do końca uregulowanych zasad ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla misjonarzy świeckich.

Wypowiedzi misjonarzy odbywały się w ramach trzech paneli dyskusyjnych prowadzonych online.

Poniżej zapisy transmisji.

misyjne pl #1 40-lecie Centrum Formacji Misyjnej

 

misyjne pl #2 40-lecie Centrum Formacji Misyjnej

 

misyjne pl #3 40-lecie Centrum Formacji Misyjnej

 

25 stycznia 2024 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w ramach obchodów 40-lecia Centrum Formacji Misyjnej referaty wygłosili m.in. o. prof. dr hab. Wojciech Kluj OMI, o. dr. Ryszard Szmydki OMI i ks. dr. Adam Wiński. Zapis wideo z części naukowej znajduje się poniżej.

misyjne pl Centrum Formacji Misyjnej - 40-lecie

Historia Centrum Formacji Misyjnej

Idea powstania Centrum Formacji Misyjnej zrodziła się w latach 70. XX wieku. Wtedy to właśnie nastąpiło nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie odrodzenie misyjne. Przypomniano sobie apel Piusa XII, zawarty w encyklice Fidei donum, o konieczności głoszenia Dobrej Nowiny całemu światu. W Polsce w tym okresie powstała Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, która koordynowała przygotowanie i posyłanie polskich misjonarzy do pracy w krajach misyjnych.

Zaraz po ustaniu działań wojennych, po roku 1945, wielu polskich misjonarzy, zwłaszcza zakonnych, pragnęło podjąć pracę misyjną. Ówczesne władze stwarzały jednak duże problemy, choćby w uzyskaniu paszportu.

Przygotowanie do pracy misyjnej i wyjazdy przybrały w tych okolicznościach charakter niemal prywatny. Wielką rolę w tym okresie odgrywały zgromadzenia misyjne, przygotowujące kapłanów i siostry zakonne do pracy na misjach. Ich wyjazdy często odbywały się pod płaszczykiem pracy wśród Polonii, np. w Argentynie czy Brazylii.

W roku 1969 powołano do istnienia Biuro Misyjne, którego podstawowym zadaniem było zorganizowanie odpowiedniego przygotowania kapłanów diecezjalnych do pracy misyjnej. Przygotowanie to miało obejmować opanowanie języka urzędowego danego kraju, dokształcanie teologiczne oraz pogłębienie formacji duchowej.

Formacją misjonarzy i przygotowywaniem kontraktów zajmował się Delegat Komisji ds. Misjonarzy. Pierwszym delegatem został ks. Antoni Koszorz SVD. W początkowym okresie działalności Komisji i Biura Misyjnego można było zapewnić kapłanom diecezjalnym, jako formę przygotowania, jedynie kurs zagraniczny. Kandydaci na misjonarzy wyjeżdżali przede wszystkim do Belgii, Wielkiej Brytanii i Francji.

Tam uczestniczyli w kursach językowych. Jednak wiele do życzenia pozostawiała formacja duchowa. Z tego względu w 1982 roku delegat ds. misjonarzy ks. Wacław Kuflewski wnioskował, aby kursy przygotowawcze organizować w Polsce. Odtąd w kraju organizowano rekolekcje dla kapłanów wyjeżdżających na kursy językowe. W późniejszym czasie organizowano również kilkudniowe sympozja misjologiczne na ATK.

Kolejną formą przygotowania misjonarzy były kilkudniowe kursy, organizowane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. Pierwszy taki kurs odbył się w Laskach w 1978 roku. Kiedy w 1982 roku ks. Wacław Kuflewski przejął kierownictwo nad kursami, przyjęły one formę trzech kilkudniowych spotkań w cyklu jednorocznym. Takie wydłużone czasowo przygotowanie pozwoliło zmienić formę z prostego informowania przyszłych misjonarzy o czekającej ich pracy w formowanie misyjnej postawy i duchowości.

Coraz większa liczba kandydatów na misjonarzy, a także zmiana formy przygotowania do pracy na misjach zmusiła Komisję Episkopatu Polski ds. Misji do podjęcia decyzji o utworzeniu specjalnego ośrodka formacyjnego. Stąd w 1984 roku w zakupionym domku jednorodzinnym przy ul. Byszewskiej w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Formacji Misyjnej.

Pierwszym dyrektorem i organizatorem działalności Centrum był ks. Wacław Kuflewski. Początkowo w domu odbywały się jedynie kursy językowe i konferencje duchowe. Przyszli misjonarze zaś mieszkali w warszawskich parafiach. Z czasem dom został rozbudowany. Dzięki temu kandydaci na misjonarzy mogli zamieszkać w jednym miejscu.

W 1985 roku ks. kard. Józef Glemp zezwolił na przechowywanie Najświętszego Sakramentu w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej. Od tej pory przygotowanie do pracy misyjnej ukończyło ponad tysiąc misjonarzy, wśród których byli kapłani diecezjalni, kapłani zakonni, siostry i bracia zakonni, klerycy oraz osoby świeckie.

Formację w CFM wieńczy obrzęd posłania na misyjną placówkę z wręczeniem krzyża misyjnego. Część osób wyjeżdża bezpośrednio na misje, a część na dodatkową naukę języka.

Centrum Formacji Misyjnej jest miejscem kształcenia przyszłych misjonarzy i jednocześnie ich domem, kiedy przyjeżdżają z misji na urlop do Polski. Jest to również siedziba Dzieła Pomocy Ad Gentes, stowarzyszenia MIVA Polska oraz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Centrum Formacji Misyjnej jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama