Trwają poznańskie obchody XXVII Dnia Judaizmu pod hasłem „Szalom /Pokój – dar Boga”.
W programie jest wiele spotkań przybliżających kulturę i tradycję żydowską. Centralnym punktem obchodów będzie nabożeństwo biblijne z udziałem metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego. Odbędzie się również wręczenie nagrody „Menora Dialogu”, którą otrzyma kard. Grzegorz Ryś.
Poznańskie obchody XXVII Dnia Judaizmu rozpoczęły się już we czwartek 11 stycznia modlitwą chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera na Cmentarzu żydowskim oraz spotkaniem w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Synagodze.
Bogaty program obchodów w kolejnych dniach wiąże się z przybliżaniem kultury i tradycji żydowskiej w wielu wymiarach i aspektach. W piątek 12 stycznia w Klubie Książki u Raczyńskich odbyło się spotkanie poświęcone tematowi Golema w nawiązaniu do książki Gustava Meyrinka. W sobotę 13 stycznia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu miało miejsce wydarzenie artystyczne z cyklu Salon Poezji poświęcone psalmom dawidowym.
Dziś, również w Teatrze Muzycznym w Poznaniu zaplanowano musical „Skrzypek na dachu” w reżyserii Artura Hofmana.
Z kolei jutro w Teatrze Nowym odbędzie się czytanie artystyczne „Poematów Biblijnych” Piotra Matywieckiego w wykonaniu aktorów teatru. W kolejnym dniu, we wtorek 16 stycznia w Akademii Lubrańskiego będzie można obejrzeć wystawę „École de Paris – artyści polsko-żydowscy” (Leopold Gottlieb, Mela Muter, Mojżesz Kisling, Eugeniusz Zak i inni) oraz wysłuchać koncertu „Pod dachami Paryża”. Plenerowa wystawa potrwa do 31 stycznia br.
17 stycznia w samym Dniu Judaizmu w Kościele św. Wojciecha odbędzie się Nabożeństwo biblijne „Szalom / Pokój – dar Boga” pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz uroczyste zapalenie Menory Dialogu. W nabożeństwie weźmie udział m.in. Alicja Kobus, wiceprzewodniczaca ZGWŻ w RP oraz ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
W ostatnim dniu obchodów, 18 stycznia, w Akademii Lubrańskiego odbędzie się wręczenie nagrody „Menora Dialogu”. Otrzyma ją kard. Grzegorz Ryś „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie COEXIST i Fundację SIGNUM.
Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu organizuje Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej oraz Stowarzyszenie COEXIST we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami, m.in. Gminą Wyznaniową Żydowską w Poznaniu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.
Dzień judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 1998 r.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.