Poczucie przebaczenia jest największym wkładem, jaki Kościół katolicki w Rosji może wnieść do dzisiejszej Europy. Wskazuje na to abp Paolo Pezzi, który jest ordynariuszem archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Zauważa on, że tylko doświadczenie przebaczenia i pojednania może naprawdę pokonać i przezwyciężyć wszelkie podziały, niechęć i nienawiść między braćmi.
W wywiadzie dla włoskiego dziennika Avvenire hierarcha podkreśla, że wojna na Ukrainie miała również wpływ na katolików mieszkających w Rosji, stanowiących niewielką mniejszość w tym kraju. Jednak zareagowali oni na trudności spowodowane sytuacją pragnieniem budowania, rozpoczęcia od nowa z chrześcijańskim duchem. Abp Pezzi przypomina, że znaczną część lokalnej społeczności katolików w Moskwie stanowią zagraniczni studenci. Podkreśla, że wojna nie zatrzymała ich napływu. Zmieniły się kraje, z których pochodzą. „Wzrosła liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, gdy chodzi o Kościół katolicki, rośnie liczba Wietnamczyków i Filipińczyków” – mówi arcybiskup.
Wyznaje, że rosyjska młodzież nadal chce angażować się w życie Kościoła. Bardzo przeżywała synod nt. synodalności, w którym obok abp. Pezziego uczestniczyły też osoby odpowiedzialne za duszpasterstwo młodzieży w tym kraju. Mówiąc o znaczeniu przebaczenia i pojednania wspomina swoje doświadczenie z pierwszego wojennego Wielkiego Tygodnia. Przyszła do niego wówczas kobieta, która wyznała, że nienawiść wypełnia jej serce i całe życie. Ponieważ w takim stanie nie mogła przystąpić do sakramentu pojednania wspólnie się jedynie pomodlili. Po długim czasie wróciła mówiąc, że wreszcie może się wyspowiadać. „W miłości Jezusa znalazła antidotum na nienawiść, którym jest pojednanie i przebaczenie” – mówi abp Pezzi wskazując, że jest to największy dar, jaki można dać współczesnej Europie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.