22 tysiące osób - ubogich, samotnych i bezdomnych, zje wspólny posiłek w ramach akcji Wigilia Caritas, które odbędą się w 90 miastach w Polsce. Pierwsze spotkanie dla seniorów, migrantów i uchodźców odbędzie się w poniedziałek w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritasu Polska w Warszawie.
"Co roku w grudniu w kilkudziesięciu miastach Polski ubodzy, bezdomni i samotni spotykają się przy wspólnym wigilijnym stole w ramach ogólnopolskiej akcji Wigilia Caritas" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Caritasu Polska.
Jego autorzy poinformowali, że potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą - z barszczem, karpiem czy postną kapustą - połamią się opłatkiem i otrzymają paczki ze świątecznymi upominkami.
Poinformowali, że w tym roku pomocą Caritas obejmie 22 tys. osób. Najwięcej osób zasiądzie do wspólnego stołu w Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Kielcach, Łomży, Koszalinie, Radomiu, Skarżysku-Kamiennej i Sosnowcu.
"W tegoroczną ogólnopolską akcję Wigilii Caritas będzie zaangażowanych rekordowa liczba miast. Cieszymy się, że znów będziemy mogli się spotkać z tymi, którzy czekają na naszą pomoc, podczas tradycyjnej wieczerzy. Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję" - powiedziała koordynator ds. programów krajowych w dziale komunikacji Caritasu Polska Magdalena Masiak.
W organizację wigilijnej wieczerzy oraz pakowanie i rozdawanie paczek angażuje się ponad 2100 wolontariuszy Caritas. Wigilijne dania przygotowują jadłodajnie Caritasu, wykorzystując m.in. 3 tony kapusty kiszonej, 6,5 tony karpia i 7,5 tys. litrów czerwonego barszczu. Wigilijne dania staną na stołach przykrytych obrusami o łącznej długości 16,7 km.
Poinformowali, że pierwsze spotkanie dla seniorów, migrantów i uchodźców odbędzie się w poniedziałek w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritasu Polska przy ul. Towarowej 25a w Warszawie.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.