Wspierać i promować powołania

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza (15 maja) obchodzimy 48. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Rozpoczyna on Tydzień Modlitw w tej intencji. Kościół przypomina w tych dniach o potrzebie troski o powołania do życia kapłańskiego, zakonnego, konsekrowanego w instytutach świeckich.

„Każda wspólnota chrześcijańska i każdy wierzący powinni podjąć świadomie zadanie wspierania powołań” – napisał Ojciec Święty Benedykt XVI w orędziu na 48. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Pewną odpowiedzią na przesłanie papieża o „promowaniu i wspieraniu powołań” jest pielgrzymka na Jasną Górę przed Niedzielą Dobrego Pasterza.

W sobotę 14 maja na Jasnej Górze zbiorą się rodziny osób powołanych i ci, którzy wspierają powołania. Pielgrzymów powita delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa powołań i przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań bp Wiesław Lechowicz. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup tarnowski Wiktor Skworc. Po południu rodziny osób powołanych i wspierających powołania wysłuchają przygotowanej dla nich konferencji, którą wygłosi rektor tarnowskiego seminarium ks. Jacek Nowak. Pielgrzymka zakończy się nabożeństwem majowym i rozesłaniem pielgrzymów.

Jak mówi bp Wiesław Lechowicz, żeby pójść drogą powołania, potrzebna jest wiara i odniesienie do Boga. Jeżeli tego brakuje, młody człowiek sam konstruuje swoje życie, a dróg ma coraz więcej, bo współczesna kultura nie sprzyja życiu ewangelicznemu.

Krajowy duszpasterz powołań ks. Marek Dziewiecki dodaje, że istotą duszpasterstwa powołań jest wychowanie. Zaznacza, że jeśli spada liczba powołanych, to przyczyn należy szukać w rodzinie czy parafii.
Bp Lechowicz jako przyczyny spadku powołań wskazuje też m.in. niż demograficzny i emigrację.

W Polsce troskę o powołania podejmuje Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Z opublikowanych przez nią statystyk za rok 2010 wynika, że liczby są porównywalne z rokiem ubiegłym, choć utrzymuje się tendencja spadkowa. W 2010 r. do ponad 40 seminariów duchownych zgłosiło się 675 kandydatów. Rok wcześniej o dwunastu więcej. W seminariach zakonnych na pierwszym roku jest 176 osób. Do żeńskich zgromadzeń zakonnych czynnych zgłosiło się 316 kandydatek, do zakonów klauzurowych 40.

Najwięcej kandydatów zgłosiło się tradycyjnie do seminarium duchownego w Tarnowie (47), Katowicach (41) i Krakowie (26). Biskup Lechowicz uważa, że to skutek wychowania w religijnych, wielodzietnych rodzinach, których jest na terenach południowej Polski wiele, a także modlitwy w intencji powołań. Najmniej kleryków na pierwszym roku jest w Łowiczu i Białymstoku (po pięciu).

Według krajowego duszpasterza powołań ks. Marka Dziewieckiego „nie ma kryzysu powołań. Jest natomiast kryzys powołanych” i to nie tylko jeśli chodzi o powołania do życia zakonnego, ale również do małżeństwa. Ks. Dziewiecki zauważa, że do seminariów duchownych zgłasza się coraz więcej mężczyzn z dużych miast, często po studiach. Coraz częściej spotyka się też kleryków z rodzin ateistycznych czy agnostycznych, którzy jednak w domu otrzymali solidne wychowanie.

Okazją do modlitwy w intencji powołań i powołanych będzie, oprócz majowego Tygodnia Modlitw o Powołania, VIII Ogólnopolskie Nocne Czuwanie w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej z 11 na 12 czerwca. Prowadzić je będą przedstawiciele różnych stanów, zgromadzeń zakonnych i seminariów duchownych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10