Kard. Woelki: Kościół w Niemczech jest bardziej spolaryzowany niż kiedykolwiek wcześniej

Arcybiskup Kolonii niezwykle krytycznie ocenia sytuację Kościoła katolickiego w Niemczech.

 „Mam wrażenie, że nasz Kościół w Niemczech jest bardziej spolaryzowany niż kiedykolwiek”, powiedział arcybiskup w wykładzie na temat dialogu w sprawie reformy niemieckiej „drogi synodalnej”, opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji kolońskiej. „Napięcia istniały już wcześniej, wszyscy o tym wiemy. Ale teraz są one tak silne, że jestem coraz bardziej zaniepokojony” – powiedział niemiecki purpurat. Niemniej jednak niektóre impulsy „drogi synodalnej” mogą zostać wdrożone. Kard. Woelki wygłosił przemówienie do świeckich przedstawicieli Rady Archidiecezjalnej.

Poruszeni skandalem nadużyć, biskupi i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) rozpoczęli w 2019 r. dialog na temat reformy Kościoła katolickiego w Niemczech w ramach tzw. „drogi synodalnej”. Konsultacje tego zgromadzenia, które zakończyły się wiosną 2023 r., koncentrowały się na etyce seksualnej, kapłańskim stylu życia, władzy i podziale władzy, a także roli kobiet w Kościele.

Kard. Woelki postrzega jedność Kościoła powszechnego jako zagrożoną przez „drogę synodalną”. Dlatego głosował przeciwko niej w kwestiach, w których widział zagrożenie dla tej jedności. „Ale nie chciałem też być czystym negacjonistą – nawet jeśli głosowałem przeciwko niektórym kwestiom” – zaznaczył.

Wskazał na „gorące kartofle” reform, w tym zniesienie celibatu dla księży, święcenia kapłańskie kobiet i ponowna ocena homoseksualności, a co ma zostać rozstrzygnięte przez papieża. Dlatego był wdzięczny, że niemieccy biskupi poruszyli te problemy i pytania podczas październikowego Synodu Biskupów na temat synodalności w Rzymie. „Jeśli papieskie magisterium – wbrew mojej teologicznej ocenie – dojdzie do innego osądu w tych kwestiach, o czym świadczy objawienie Boże, które chce doprowadzić nas do komunii z Bogiem i doskonałej radości, oraz tradycja Kościoła, chętnie za tym podążę” – zapewnił kard. Woelki.

Zdaniem kardynała konsultacje na temat „drogi synodalnej” niestety nie zawsze były „zbyt synodalne”. Nie było wystarczająco dużo czasu, aby naprawdę zrozumieć, wysłuchać i przeanalizować argumenty.

Kard. Woelki powtórzył również swój sprzeciw  wobec komisji synodalnej. Komisja złożona ze świeckich i biskupów ma na celu ustabilizowanie debaty na temat reform w Kościele w Niemczech i przygotowanie soboru synodalnego, który spotkał się z negatywną oceną w Rzymie. „Nie mogę sprzeciwić się instrukcjom papieża lub jego najbliższych współpracowników” – powiedział kard. Woelki i dodał: „Dla mnie taka droga prowadzi do ślepego zaułka”.

Niemniej jednak widzi on pozytywne impulsy „drogi synodalnej”, które można bardzo dobrze wdrożyć w archidiecezji kolońskiej – przede wszystkim w odniesieniu do środków przeciwko przemocy seksualnej i reform w formacji księży. Na przykład Kolonia była pierwszą diecezją w Niemczech, która wprowadziła analizę potencjału psychologicznego każdego kandydata do kapłaństwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10